Kríza medveďov v EÚ: Krajiny žiadajú reformu ochrannej politiky v reakcii na incidenty na Slovensku

Reklama
Na snímke medveď hnedý. Zdroj: TASR - František Iván

Rumunsko, Slovensko a Fínsko presadzujú, aby niektoré populácie medveďov – tie, ktoré majú „priaznivý stav ochrany“ – boli preradené z kategórie „prísne chránené“ do kategórie „chránené“, uvádza sa v informačnej správe, ktorá bola po nedávnych útokoch na Slovensku zaslaná všetkým delegáciám Rady EÚ pre životné prostredie.

Podľa Johna Linnella, vedúceho výskumného pracovníka Nórskeho inštitútu pre výskum prírody, ktorý sa špecializuje na ochranu veľkých šeliem, v rámci oboch kategórií ochrany platí pre krajiny rovnaká povinnosť udržiavať „priaznivý“ stav.

„To, čo sa líši, je kontext, v ktorom je dovolené zabíjať,“ povedal pre CNN. „V rámci ‚prísne chráneného‘ musíte mať veľmi konkrétne dôvody na zabitie jednotlivca (zvieraťa)… Ak ste len ‚chránený‘, potom nemáte rovnakú povinnosť zdôvodniť, prečo.“ Čo znamená „priaznivý“, je tiež diskutabilné. „Nie je to vedecký pojem,“ povedal Linnell. „Nie je to len o počtoch – ide o počty, biotopy, populačné trendy a rozšírenie.“

Delegácie, ktoré podporujú nový návrh, tvrdia, že je potrebná väčšia flexibilita pravidiel, čiastočne z dôvodu nárastu populácie medveďa hnedého v EÚ, odkedy blok v roku 1992 prijal smernicu o biotopoch. Počet medveďov v regióne, ktorý bol v mnohých oblastiach takmer vyhynutý, sa teraz odhaduje na 15 000 až 16 000 jedincov.

Delegácie, ktoré podporujú zníženie štatútu medveďa hnedého, tvrdia, že to nenaruší „hlavný cieľ“ právnych predpisov EÚ o ochrane prírody, a poukazujú na účinky, ktoré zvieratá majú. „Posilnenie a rozšírenie populácie medveďa hnedého viedlo k rastúcemu vplyvu na vidiecke komunity a chov hospodárskych zvierat,“ uvádza sa v informačnej nóte a dodáva sa, že len v Rumunsku bolo v rokoch 2004 až 2021 zaznamenaných 240 útokov medveďa. Uvádza sa v nej tiež, že interakcie medzi poľnohospodármi a medveďmi viedli k finančným stratám vo výške miliónov eur.

Niektorí ľudia však tvrdia, že existujú humánnejšie spôsoby, ako zabrániť útokom medveďov. Robin Rigg, predseda slovenskej organizácie pre ochranu prírody, uviedol, že preventívne metódy, ako napríklad elektrické oplotenie, môžu pomôcť odradiť medvede od atraktorov, ako sú úle, ovocné stromy a hospodárske zvieratá. Uviedol, že ak konkrétny medveď spôsobuje opakované problémy, často označovaný ako „problémový jedinec“, súčasná legislatíva už umožňuje jeho odstránenie z populácie bez potreby zmeny stupňa ochrany druhu.

Nedávny výskum zistil, že niektoré zvieratá sú problematickejšie ako iné a vykazujú to, čo odborníci nazývajú „opakované konfliktné správanie“. Azda najznámejším príkladom tohto javu bol medveď Bruno, známy aj ako medveď JJ1, ktorý bol v polovici roku 2000 nájdený v Nemecku, kde po svojom opätovnom vysadení v rámci ochranárskej iniciatívy plienil úle a útočil na ovce.

Medvedica sa vlámala do pekárne

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie