Výživové doplnky: Aké denné dávky sú prípustné a kedy môže dôjsť k predávkovaniu?

Reklama
Vitamíny. Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com/ Couleur, PublicDomainPictures

Každý z nás denne konzumuje rôzne druhy vítamínov. Aj na to si však treba dať pozor, pretože ani s nimi to netreba preháňať. Odborníci upozorňujú, že veľkým množstvom vitamínov sa môžete i predávkovať.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, najvhodnejšie je, ak všetky dôležité vitamíny získavame v strave. Nie každému sa to však darí, a preto častokrát siahame po vitamínových doplnkoch. Dôležité však je, aby ste sa pred začiatkom užívania vždy poradili s odborníkom. Vášho obvodného lekára sa vždy opýtajte, či má pre vás zmysel brať ho, či nemôže spôsobiť kontraindikácie s inými liekmi, ktoré užívate, prípadne či vám nemôže uškodiť iným spôsobom.

„Priemerný zdravý človek s veľkou pravdepodobnosťou nebude potrebovať multivitamínové doplnky,“ povedala pre portál Health.com Beth Kitchin, odborná asistentka na oddelení nutričných vied na univerzite v Birminghame.

Správne množstvo 

V prípade, že to s nejakými vitamínmi preženiete, tak sa u vás môžu objaviť aj nepríjemné problémy. Ich hromadenie v krvi totiž môže viesť k predávkovaniu. Dôvodom je to, že každá jedna živina v nadmernom množstve vie byť toxická. „Keď živiny izolujeme z potravy a koncentrujeme ich do vysokých dávok, môžu mať nezamýšľané účinky,“ hovorí Kitchin.

Najzávažnejšie problémy pochádzajú z doplnkov vápnika a železa. Veľké množstvo vápnika v krvi či moči zvyšuje riziko rakoviny prostaty alebo ochorení srdca. Väčšie množstvo železa spôsobuje problémy s nízkym krvným tlakom a môže poškodiť črevá, pečeň, dokonca môže spôsobiť až kómu.

Rovnako nebezepčným je i vitamín A, jeho veľké množstvo taktiež môže viesť ku kóme či smrti. Špeciálne uškodiť môže tehotným ženám a plodu. Veľa vítamínu D zvyšuje množstvo vápnika, ktoré môžu črevá vstrebať a stáva sa, že ho v krvi, prípadne moči budete mať nadbytok. Netreba to prehánať ani s vitamínom E, ten môže zvýšiť riziko mŕtvice či krvácania do mozgu.

Prvé príznaky predávkovania

Všeobecné príznaky predávkovania spočívajú v bolesti kostí, kĺbov a svalov. Predávkovanie je možné spozorovať aj na popraskaných perách či pokožke. Vyskytnúť sa môže i bolesť hlavy, nepravidelný, prípadne príliš rýchly tlkot srdca a zmeny nálad. Predávkovanie spôsobuje aj zakalenie močuči hnačku, nevoľnosť, zvracanie, záchvaty a bolesti žalúdka.

Aké dávky sú prípustné?

Celkovo platí, že človek sa denne nepotrebuje dávkovať množstvom vitamínov. Presné číslo či univerzálne množstvo vitamínov neexistuje a závisí od individuálnych potrieb každého jedinca. Existujú však určité horné hranice príjmu niekorých vitamínov, to môže slúžiť ako malá pomôcka.

Dospelý človek do 50 rokov by mal užiť najviac 2500 miligramov (mg) vápnika denne, po 50. roku života najviac 2000 mg. Železa je možné užiť najviac 45 mg denne.Denná dávka vitamínu A dospelého človeka by nemala prekročiť 3000 mikrogramov, vitamínu D 100 mikrogramov a vitamínu E 1000 mikrogramov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie