Splenomegália patrí tiež medzi ochorenia lymfatického systému. O splenomegálii hovoríme keď je veľkosť sleziny väčšia ako štandardný rozmer 12 x 7 centimetrov. Je vždy len symptómom ďalšieho ochorenia. Zväčšená môže byť len mierne, čo sa zistí iba pri ultrazvukovom vyšetrení, alebo až do váhy 5 kg, kedy už zasahuje do malej panvy. Medzi hlavne príčiny patri tiež infekcie, kardiovaskulárne ochorenia, trombóza, cirhóza pečene, hemolýza, nádorové a autoimunitné ochorenia.
Okrem závažnejších ochorení môže spomalený tok lymfy spôsobovať aj lokálne opuchy nôh a členkov, najmä pri hormonálnej nerovnováhe (napríklad pred menštruáciou), pri dlhom státí či sedení, pri zmene tlaku (napríklad v lietadle), alebo veľmi častý problém žien, celulitídu.
Nech lymfa prúdi v správnom smere
Udržiavať si zdravý lymfatický systém je kľúčové a zároveň jednoduché. Treba piť dostatok tekutín, stravovať sa zdravo, hýbať sa a raz za čas si dopriať lymfatickú masáž u profesionála. Jednak vás nebudú trápiť opuchy ani celulitída, pokožka bude krajšia a bude pôsobiť mladšie, zároveň aj budete mať aj garanciu, že robíte všetko aj pre zdravie vnútorných orgánov.
Lymfatická masáž je vhodná naozaj pre všetkých, ale extra z nej budú profitovať tí, ktorí chcú schudnúť, naštartovať metabolizmus, ľudia po úrazoch, operáciách, tí, ktorí majú na tele edémy a opuchnuté končatiny. Masáž by mala trvať minimálne hodinku, aby sa masér dostal k všetkým bodom na tele, ale aj na hlave.
Na masáž len k vyškolenému profesionálovi
V prvom rade treba poznamenať, že manuálnu lymfodrenáž by mal vykonávať len profesionálne vyškolený a certifikovaný masér, terapeut alebo zdravotnícky pracovník. Existuje aj lymfodrenáž prístrojová, o tej sme však nepojednávali vzhľadom na jej neporovnateľne menšie benefity v porovnaní s lymfodrenážou ručnou.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)