Nedostatok financií, chýbajúci zamestnanci, nízke platy, horiace vlaky či koľaje, po ktorých sa nedá jazdiť. Aj toto sú niektoré z problémov, ktoré železničiari vyčítajú štátu. Informuje o tom TV Markíza.
Podľa protestujúcich železničný sektor na Slovensku zaspal. Máme totiž staré železnice a málo kvalifikovaných ľudí. Mnoho zamestnancov železníc musí mať ďalšie zamestnanie, aby mohli uživiť svoje rodiny. Železničiari sa dnes 12. marca po proteste v Košiciach stretli v uliciach Žiliny na Národnej ulici.
„Riešte konečne situáciu slovenských železníc, kým nie je neskoro,“ zaznelo od protestujúcich. Za najväčší problém považujú najmä slabé finančné ohodnotenie. „Môj plat, keď sa bavíme o čistej mzde, je 750 eur. Preto som si musel nájsť ďalšiu prácu,“ vysvetlil jeden z protestujúcich.
Prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová vyhlásila, že slovenské železnice sa zasekli niekde v 20. storočí a nereflektujú na technologický vývoj. Predseda Odborového združenia železničiarov František Zaparaník povedal, že v tomto sektore chýba vyše 2100 ľudí.
Kritizovali aj stav tratí
Protestujúci upozorňovali na stav tratí. „Koľaje sú v dezolátnom stave. Musíme znižovať rýchlosť, aby sa nám vlaky nevykoľajili,“ tvrdí Zaparaník.
Ministerstvo dopravy sa vyjadrilo, že robí všetko, čo je v jeho silách, na zlepšenie železničnej dopravy na Slovensku. V maximálnej miere vraj využívajú európske zdroje a tiež navýšili zdroje zo štátneho rozpočtu.
Protestné zhromaždenia budú pokračovať aj vo Zvolene a v Bratislave. Potom si železničiari počkajú, ako dopadnú kolektívne vyjednávania, a rozhodnú sa, čo budú robiť ďalej. Protesty by sa verejnosti zatiaľ dotknúť nemali.