Ak rodina nemá vo zvyku používať veľa soli, deti si tento návyk neosvoja a na uspokojivú chuť soli im bude stačiť oveľa menšie množstvo soli ako deťom, ktoré odmalička často dostávali údeniny, ktoré s rodičmi jedli solené oriešky alebo čipsy pred televízorom a ktoré si po vzore dospelých solili polievku ešte skôr, ako ju ochutnali.
Soľ je obsiahnutá v mnohých potravinách a 80 percent všetkej soli prijímame z týchto výrobkov. Nachádza sa najmä v konzervovaných a údených potravinách. Veľkým zdrojom kuchynskej soli sú, samozrejme, aj všetky slané pochutiny, ako sú čipsy, slané tyčinky a solené orechy.
Ako znížiť spotrebu soli?
Mysli na to, že 50 % odporúčaného denného množstva soli sa do tela dostáva pri konzumácii potravín. Základné potraviny, ako sú obilniny, múka, zemiaky, ryža, zelenina, mlieko a mäso, obsahujú soľ.
Var si čo najviac domácich jedál, používaj čerstvé suroviny a obmedz polotovary. Jedz doma alebo si pripravuj vlastné jedlo do krabičky. Vyhýbaj sa rýchlemu občerstveniu, nekupuj instantné omáčky a polievky s rezancami ázijského typu, kečup, solené orechy a čipsy.
Obmedz spotrebu údenín, ktoré obsahujú dva až tri gramy, ale často až 10 gramov soli na 100 gramov výrobku. Syry majú dva až štyri gramy na 100 gramov, chlieb a pečivo 0,4-0,7 gramu na 100 gramov výrobku.
Konzervovaná zelenina a zelenina v uhorkách obsahujú značné množstvo soli. Vysoký obsah sodíka sa nachádza aj v dochucovadlách, ako je glutaman sodný. Preto tieto dochucovadlá nahraďte cibuľou, cesnakom, korením a bylinkami. Nepridávaj soľ do vody na varenie, napríklad do cestovín alebo zemiakov.
Do svojho jedálnička zaraď viac čerstvého ovocia a zeleniny (zvýši sa tým príjem draslíka, ktorý pôsobí proti negatívnym účinkom sodíka). Nikdy nesoľ surovú zeleninu. Zníž solenie a prispôsob tomu svoje správanie pri stole, nesoľ a vysvetli aj deťom, prečo je to pre ne dôležité. Predovšetkým choď príkladom.