V roku 2022 bol najteplejším miestom Európy ostrov Malta, s priemernou ročnou teplotou 22.3 stupňa Celzia. Na druhom mieste boli Atény s 22 stupňami Celzia, a na treťom Rím s 21,4 stupňami.
Hrozba záplav a požiarov
Vedci vyslovili jasné predpovede pre Európu. Krajiny ako Francúzsko, Taliansko, Belgicko a Holandsko sú najviac ohrozené možnosťou záplav v dôsledku roztápania ľadovcov a zvyšovania hladiny morí a oceánov. Stať sa má tak už do roku 2050. V Benátkach stúpa hladina vody až o 0,2 centimetra ročne a práve preto sa talianska vláda chystá turizmus v tejto oblasti plánovane regulovať.
V dôsledku zvýšenia hladiny oceánov je najviac ohrozenou krajinou Indonézia. Nie je to spôsobené len samotným pomalým roztápaním ľadovcov, ale aj zásahom ľudskej činnosti – ťažbou ropy a iných prírodných surovín.
Druhou hrozbou sú lesné požiare. Stačí teplota nad 35 stupňov, suché podnebie, rozbitá sklená fľaša niekde v tráve, alebo odhodený cigaretový ohorok v suchom kroví. Problém lesných požiarov je však oveľa komplexnejší.
Len toto leto sme boli svedkami katastrofálnych požiarov na Rodose, Grécku, Sicílii, Tenerife, Chorvátsku aj Turecku. Hoci sa ich v Grécku podarilo dostať pod kontrolu, škody sú obrovské. V polovici augusta bolo hlásených až 16 menších lesných požiarov v talianskych regiónoch Palermo a Katánia.
Stovky slovenských dovolenkárov toto leto muselo svoje plány zmeniť, a mnohí dokonca zažili evakuáciu priamo na dovolenke.
Podľa slovenských cestovných kancelárií dopyt po dovolenkách stúpol až o 65 % oproti vlaňajšiemu roku. Čo sa však podľa cestovných kancelárií určite zmení, je správanie slovenského spotrebiteľa pri nákupe. Mnohí ľudia sa budú snažiť vyhnúť hlavnej sezóne v júli a auguste, a to nielen pre vysoké teploty, ale aj riziko lesných požiarov v turistických oblastiach.