Vysoké teploty a požiare zmenia letné dovolenky. Júl ani august viac nebudú hlavnou sezónou

Reklama
Zdroj: Pexels/Freepik

Podľa vedcov bolo tohtoročné leto najteplejšie za posledných 50 rokov. V prímorských krajinách sa v júli a auguste teplota vyšplhala cez 40 stupňov Celzia. Sme prvá generácia, ktorá klimatickú zmenu pocíti na vlastnej koži a zároveň posledná, ktorá s tým ešte môže niečo robiť.

Priemerná teplota v Európe je vyššia o 0,3 stupňa oproti minulému roku. V časovom horizonte od priemyselnej revolúcie, zhruba od druhej polovice 19. storočia, žijeme na teplejšej Zemi, a to až o 1,5 stupňa Celzia. Môže ísť o zanedbateľné číslo, no v dlhodobom meradle je to extrémne nebezpečné.

Najteplejším mesiacom v tomto roku bol júl s priemerom 36 stupňov Celzia. Vysoké teploty sa nevyskytovali len v južných oblastiach Európy. Horúčavy potrápili aj Veľkú Britániu a Írsko. V španielskej Andalúzii bola tohoročná priemerná teplota v auguste až 35 stupňov Celzia. Prvenstvo si už roky drží Turecká riviéra a každoročne v júli a auguste sa tu teploty pohybujú okolo 40 stupňov Celzia. V júli tohto roku v okolí Antalye bola na poludnie dokonca nameraná teplota 50 stupňov Celzia.

Vlna horúčav neobišla ani Slovensko. V auguste sa na juhozápadnom Slovensku nameralo až 16 tropických dní za sebou. Avšak podľa klimatológov  bolo toto leto chladnejšie oproti roku 2022. Rekordný bol aj mesiac september, kde bola nameraná priemerná mesačná teplota vzduchu blízko hranice 20 stupňov Celzia. Takáto vysoká teplota vzduchu sa v našich klimatických podmienkach vyskytuje prevažne v júni.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie