Výsledky prezidentských volieb v USA mnohých prekvapili. Predvolebné prieskumy ukazovali vyrovnané výsledky u oboch kandidátov, napokon sa však rozdiel v počte hlasov ukázal oveľa väčší. Prieskumy prinášajú detailné dáta o voličskej účasti.
Ako hlasovali jednotlivé skupiny voličov po celej Amerike, ukázali výsledky prieskumu Edison Research, ktoré zverejnila spravodajská stanica BBC News.
Demokratickej viceprezidentke Kamale Harrisovej sa pred americkými prezidentskými voľbami nepodarilo osloviť niektorých kľúčových voličov tak, ako očakávala. Prieskumy ukazujú, že u ženských voličiek to síce demokrati vyhrali, ale zase nie tak veľa, ako v predošlých voľbách.
Čo sa farby pleti týka, jasnú podporu demokrati mali z černošskej komunity, o niečo horšie to ale bolo u Hispáncov. Väčšina belošských voličov sa priklonila na stranu víťazného republikána Trumpa.
Demokrati sa vo voľbách spoliehali predovšetkým na ženskú skupinu voličov, ktorá stranu u amerických volieb podporuje častejšie už od 80. rokov 20. storočia, zatiaľ čo muži hlasujú viac pre republikánov.
Harrisová sa ich tento rok snažila osloviť napríklad cez tému práva na interrupciu. Predvlani Najvyšší súd USA po takmer 50 rokoch prelomovým rozhodnutím federálne právo na umelé prerušenie tehotenstva zrušil, čím jednotlivým štátom umožnil rozhodovať o zákaze umelého ukončenia tehotenstva.
Nakoniec u žien demokrati síce uspeli, zďaleka ale nie tak, ako si priali. Ku Kamale Harrisovej sa priklonilo 54 percent voličiek oproti 44 percentám pre Trumpa. V roku 2020 podľa prieskumov volilo Joea Bidena 57 percent žien. Súčet stĺpcov neudáva 100 % kvôli ďalším kandidátom a zaokrúhľovaniu.
Čo sa týka rasovej príslušnosti, Trump mal podľa očakávania navrch u bielych voličov, ktorí sú jeho najväčšou voličskou skupinou. Černosi sa naopak jasne priklonili na stranu Harrisovej. Podľa prieskumu za ňu hlasovalo 86 percent Afroameričanov.
U Hispáncov to už tak slávne nebolo, keď rozdiel medzi kandidátmi činí len pár percent v prospech demokratky. Trump si u tejto skupiny polepšil, a to napriek niekedy dosť nevyberavej protiimigračnej rétorike.
Trump pri vystúpení v priebehu sčítania voľby označil za „historické zjednotenie Američanov najrôznejšieho pôvodu“. Zároveň ale nezabudol zdôrazniť, že chce bezpečné hranice.
Zatiaľ čo väčšina mladých voličov podporuje skôr Harrisovú, Trump má najviac navrch u ľudí medzi 45 a 64 rokmi. V kategóriách 30 až 44 rokov a nad 65 rokov vládnu podobné čísla u oboch kandidátov. Harrisovú volilo až šesť z desiatich vysokoškolákov, u ľudí bez vysokoškolského vzdelania bol favoritom Trump.