Tesne pred záverom prejavu sa Putin vrátil k vojne na Ukrajine a k budúcnosti vojakov, ktorí sa odtiaľ vracajú do Ruska. Od marca sa vraj veteráni „špeciálne vojenské operácie“ môžu hlásiť do tréningového programu „Čas hrdinov“. V tom sa im bude venovať vládny personál, ale aj šéfovia podnikov.
Prioritu majú mať vojaci aj na univerzitách, píše BBC a pripomína hnev, ktorý sa na Kremeľ zniesol zo strany matiek zabitých alebo zmrzačených ruských vojakov, aj vysoké počty mŕtvych na ruskej strane. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ich je viac ako 180 tisíc. Tieto údaje však nie je možné nezávisle overiť.
„Sme jedna veľká rodina, sme spolu, a preto budeme robiť všetko tak, ako si plánujeme a ako o tom snívame. Verím v naše víťazstvo, náš úspech a budúcnosť Ruska,“ povedal nakoniec Putin, načo sa obecenstvo postavilo a zatlieskalo. Potom zahrala ruská hymna.
V rovnaký deň ako Putinovo posolstvo sa mala konať aj posledná rozlúčka so zosnulým opozičným politikom Alexejom Navaľným. Jeho tímu sa však nepodarilo nájsť pietne miesto. Pohreb sa nakoniec bude konať v piatok.
v
„Skutočný dôvod je jasný. Kremeľ vie, že v deň rozlúčky s Alexejom nebude Putina a jeho posolstvo nikto potrebovať,“ napísal riaditeľ Navaľného Fondu boja proti korupcii Ivan Ždanov. Putin ešte za Navaľného života o tomto opozičníkovi tradične vôbec nehovoril a nevyslovoval jeho meno. Neurobil to ani teraz.
V minuloročnom posolstve o stave krajiny Putin znovu označil za vinníka vojny na Ukrajine Západ a obvinil ho zo snahy zničiť Rusko. Niekoľko hodín po ňom vystúpil vo Varšave americký prezident Joe Biden, ktorý vyhlásil, že Moskva na Ukrajine nikdy nedosiahne víťazstvo.