Vyskúšajte TÝCHTO šesť fermentovaných potravín, pre mozog a črevá sú zásobárňou živín

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Freepik, boyarkinamarina, jcomp

Výskum zistil, že denná konzumácia sójových potravín, vrátane miso, je spojená s nižším rizikom poklesu kognitívnych funkcií a so zlepšenou kognitívnou výkonnosťou.

Katherine Brooking dodáva, že „okrem toho miso obsahuje folát, niacín a cholín, ktoré môžu zlepšiť kognitívne funkcie. Navyše, izoflavóny v miso môžu pomôcť znížiť zápal v mozgu a tele.“

Skúste zakomponovať miso do marinád alebo dresingov alebo si pripravte dávku miso zeleninovej polievky na povzbudenie mozgu.

5. Tempeh

Tempeh je fermentované jedlo vyrobené z celých sójových bôbov a je nabité bielkovinami, ktoré poskytujú kompletný rastlinný zdroj bielkovín. Tempeh okrem proteínovej sily obsahuje aj probiotiká, ktoré môžu podporovať zdravie čriev a mozgu. Má orieškovú chuť a hustú textúru, ktorá dokáže pozdvihnúť každé jedlo.

„Nový výskum naznačuje, že fermentované potraviny môžu prospievať osi čreva a mozgu a potenciálne zlepšiť pamäť, kogníciu, úzkosť a depresiu,“ hovorí Brooking a dodáva, že „tempeh obsahuje bioaktívne zlúčeniny, ako je acetylcholín, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť funkciu pamäte.“ 

6. Kefír

Kefír je fermentovaný nápoj na pitie, ktorý sa vyrába z mlieka alebo vody a je bohatý na živé probiotické kultúry. Má hustú konzistenciu podobnú mliečnemu kokteilu a môžete si ho vychutnať samostatne alebo použiť ako základ do smoothies.

Kimberlain poukazuje na štúdiu, ktorá skúmala účinky kefíru na pamäť u dospelých. Účastníci, ktorí konzumovali 1 šálku kefíru denne počas štyroch týždňov, preukázali zlepšenie vo vzťahovej oblasti, čo je schopnosť zapamätať si a spájať informácie o ľuďoch, miestach, udalostiach a predmetoch. Navyše tí, ktorí konzumovali kefír, zaznamenali zvýšenú koncentráciu Lactobacillus v ich črevách.

Vychutnajte si kefír v pohári alebo ho pridajte do ovsenej kaše, smoothies, krémových šalátových dresingov alebo polievok.

Čím podporiť mozog?

Okrem zvýšenia príjmu fermentovaných potravín existuje niekoľko ďalších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste podporili zdravie svojho mozgu. Dietologičky informujú o tom, čo ešte môžete urobiť, aby ste podporili zdravé kognitívne funkcie.

Zostaňte aktívni: Obe odborníčky odporúčajú pravidelnú fyzickú aktivitu na podporu zdravia mozgu. Kimberlain uvádza, že fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi do mozgu, podporuje rast nových mozgových buniek a zlepšuje kognitívne funkcie. Brooking odporúča aspoň 30 minút počas väčšiny dní v týždni, aby sa zlepšila pamäť, myslenie a riešenie problémov.

Dostatok spánku: Odborníčky tvrdia, že spánok je pre zdravie mozgu rozhodujúci a odporúčajú aspoň sedem až deväť hodín za noc. Spánok pomáha naučiť sa nové zručnosti a ukladať spomienky a jeho dostatok môže tiež zlepšiť sústredenie a koncentráciu.

Buďte sociálni: Udržiavanie silných sociálnych kontaktov vám môže pomôcť udržať váš mozog v pohybe. Kimberlain hovorí, že zapojenie sa do zmysluplných sociálnych aktivít môže zlepšiť náladu, znížiť riziko depresie a chrániť kognitívne funkcie.

Vyzvite svoj mozog: Vyskúšajte duševne stimulujúcu aktivitu, ako sú hádanky, čítanie alebo učenie sa novej zručnosti, ktorá vám môže pomôcť udržať váš mozog bystrý, hovorí Kimberlain.

Jedzte vyváženú stravu: Doplňte svoj mozog stravou bohatou na zeleninu, ovocie, celé zrná, strukoviny, chudé zdroje bielkovín a zdravé tuky, uzatvára Brooking.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie