Skúste do jedálnička zaradiť nové druhy potravín, ktoré pomáhajú posilňovať mozog a ovplyvňujú aj myšlienky či emócie. Mnohé potraviny znižujú aj riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba a demencia.
Jedlo má významný vplyv na fungovanie mozgu. Rôzne živiny a potraviny môžu ovplyvniť kognitívne funkcie, náladu a celkové zdravie mozgu. To, čo ovplyvňuje vašu myseľ, ovplyvňuje aj vaše črevá a naopak. Toto silné spojenie je známe ako os čreva a mozgu, píše eatingwell.com.
Dietetička Katherine Brooking vysvetľuje, že „látky produkované v čreve baktériami môžu cestovať alebo vysielať signály do veľkých nervov, ako je blúdivý nerv, priamo do mozgu – spúšťajúc rôzne mozgové aktivity, ktoré môže zmeniť náladu, správanie, pamäť a poznanie.“
Tento proces funguje oboma spôsobmi, pretože signály z mozgu tiež prechádzajú dole do čreva a ovplyvňujú mikrobióm. To znamená, že to, čo jete, môže tiež ovplyvniť vaše myšlienky, emócie a správanie.
Možno ste už počuli, že fermentované potraviny obsahujú prospešné baktérie, ktoré podporujú zdravie čriev, ale ukázalo sa, že tieto potraviny neprospievajú len našim črevám – môžu podporovať aj náš mozog. Prečítajte si o šiestich najlepších fermentovaných potravinách, ktoré by ste mali jesť pre zdravie mozgu.
1. Jogurt
Jogurt je základom chladničky a jeho všestrannosť z neho robí jednoduchý doplnok do akéhokoľvek jedla alebo občerstvenia. Môžete si ho dať na raňajky a doplniť cereáliami, rozmixovať ho do smoothie, použiť ho na marinovanie kuracieho mäsa alebo na prípravu krémového dipu.
Amy Kimberlain, hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky, odporúča jogurt, pretože obsahuje probiotiká (prospešné baktérie), ktoré pomáhajú udržiavať zdravý črevný mikrobióm.
„Jogurt je dobrý pre zdravie mozgu, pretože podporuje zdravý črevný mikrobióm, podporuje produkciu neurotransmiterov, znižuje zápal a poskytuje základné živiny, ktoré chránia a zlepšujú funkciu mozgu.“
Zatiaľ čo výskum je obmedzený, jedna štúdia zistila potenciálne spojenie medzi fermentovanými potravinami a náladou. U myší, ktorým chýbali črevné baktérie, výskumníci pozorovali zhoršujúce sa príznaky depresie a úzkosti, čo naznačuje, akú úlohu môže zohrávať zdravie čriev pri regulácii nálady. Na ďalšie objasnenie týchto zistení je potrebné vykonať ďalší výskum na ľuďoch.
2. Kimchi
Kimchi je tradičné kórejské jedlo vyrobené z fermentovanej zeleniny, ako je kapusta a mrkva, a ochutené arómami, ako je cesnak a zázvor. Kimchi je nielen chutné, ale je to aj sila probiotík, ktoré podporujú zdravie čriev a mozgu.
Štúdie naznačujú, že špecifické probiotiká v kimchi môžu pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie a môžu mať neuroprotektívne účinky, čím potenciálne znižujú riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba a demencia.
Okrem probiotík je kimchi bohaté na vitamín K, ktorý sa spája s tým, že udržiava váš mozog bystrý, a antioxidanty, ako je vitamín C, dokážu bojovať proti škodlivým bunkám a udržiavať váš imunitný systém silný.
3. Kombucha
Kombucha, trendový šumivý nápoj, je obľúbený fermentovaný čaj, o ktorom ste už možno počuli, že podporuje zdravie čriev. Amy Kimberlain vysvetľuje, že kombucha obsahuje probiotiká, ktoré môžu pomôcť vyrovnať mikrobióm a pridať k jeho rozmanitosti baktérie podporujúce zdravie.
„Vyvážené črevá môžu znížiť zápal a podporiť duševnú pohodu, čo môže pomôcť tým, ktorí zvládajú stavy, ako je úzkosť a depresia.“
Kombucha je tiež bohatá na polyfenoly, ktoré môžu znižovať oxidačný stres a predchádzať chorobám, vrátane neurodegeneratívnych. Vychutnajte si kombuchu ako nápoj bez alkoholu alebo si skúste uvariť svoju vlastnú doma.
4. Miso
Miso je hustá pasta vyrobená z fermentovaných sójových bôbov. Bežne sa používa v jedlách ako korenina do polievky. Táto pikantná pasta je nielen nabitá chuťou, ale je tiež plná probiotík, ktoré posilňujú mozog.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)