Tím vyvinul protilátku nazvanú TTCM2, ktorá je navrhnutá tak, aby špecificky identifikovala a zamerala toxické akumulácie tau proteínu.
Protilátka sa potom optimalizovala, aby sa zlepšila jej dodávka do mozgu zabalením do častíc a podávaním cez nosnú dutinu, čím sa obišla hematoencefalická bariéra, ktorá je hlavnou prekážkou pri zacielení na spleti. „Náš výskum poukazuje na potenciál nazálnej tau imunoterapie účinne zacieliť na intracelulárne tau agregáty – primárnu hnaciu silu neurodegenerácie a kognitívneho poklesu pri chorobách, ako je Alzheimerova choroba a iné tauopatie, „ povedal Kayed.
„Táto metóda nielen zlepšuje dodávanie terapeutických protilátok, ale tiež zvyšuje ich účinnosť pri odstraňovaní agregátov tau a zlepšovaní kognitívnych funkcií,“ dodal.
Rozhodujúcou súčasťou tohto prístupu je použitie TRIM21, proteínu nachádzajúceho sa vo vnútri buniek. TRIM21 pôsobí ako receptor pre protilátky, ktorý pomáha označovať nežiaduce materiály na odstránenie. Za normálnych okolností TRIM21 pomáha telu zbaviť sa vírusov. V tejto štúdii výskumníci použili TRIM21 na odstránenie škodlivých zhlukov tau vo vnútri mozgových buniek. Keď boli zhluky tau viazané terapeutickými protilátkami, TRIM21 ich rozpoznal a pomohol ich odstrániť.
Využitím TRIM21 boli výskumníci schopní efektívnejšie zacieliť a eliminovať nahromadenie tau, čo viedlo k zlepšeniu kognitívnych funkcií u myší použitých v štúdii. „Tento pokrok by mohol významne ovplyvniť stratégie liečby Alzheimerovej choroby a súvisiacich tauopatií a ponúknuť novú nádej pre milióny pacientov trpiacich týmito vyčerpávajúcimi stavmi,“ povedal Sagar Gaikwad, jeden z autorov štúdie.