Inovatívna liečba, ktorá sa zameriava na hromadenie škodlivých bielkovín, ukázala sľubné výsledky pri zlepšovaní funkcie mozgu u starých myší.
Výskumníci vyvinuli nosový sprej, ktorý by sa mohol stať prelomovou liečbou Alzheimerovej choroby a iných potenciálnych neurodegeneratívnych porúch. Nová liečba by sa zamerala na škodlivé hromadenie bielkovín v mozgu, píše euronews.com.
Sprej funguje tak, že sa zameriava na akumuláciu tau proteínov, ktoré v zdravom mozgu udržujú vnútornú podpornú štruktúru bunky stabilnú a pomáhajú transportovať molekuly a živiny vo vnútri nervových buniek, čím ich udržujú pri živote.
Pri neurodegeneratívnych poruchách chemické zmeny v mozgu spôsobujú, že sa proteíny tau oddelia a začnú sa zhlukovať, čím sa vytvoria takzvané neurofibrilárne klbká. Tieto spleti narušujú normálne fungovanie mozgových buniek, čo vedie k ich smrti a následne k úpadku kognitívnych funkcií.
Tím zo Spojených štátov a Talianska stojaci za inovatívnym sprejom ho testoval na starých myšiach a zaznamenal zlepšené kognitívne funkcie. Ich zistenia boli publikované v časopise Science Translational Medicine.
„Tento prístup s nasálnym sprejom otvára nové cesty pre neinvazívne dodávanie terapeutických protilátok tau priamo do mozgu a je prísľubom pre mnohé neurodegeneratívne ochorenia,“ povedal Dr Rakez Kayed, hlavný autor štúdie a profesor na univerzite v Texase.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)