Potom, čo sa Homo sapiens vyvinul asi pred 300 000 rokmi a pomerne rýchlo sa rozšíril mimo Afriku, výskumníci sa už dlho snažia zistiť, ako sa naši ďalší súčasní príbuzní vyvinuli pred príchodom našich bezprostredných predkov.
Na základe novej publikácie bola objavená nová, prastará ľudská rasa, uvádza portál Live Science. Výskumníci dali nášmu možnému príbuznému vedecké meno Homo juluensis, ale označujú ho aj ako „veľká hlava“, najmä kvôli lebke objavenej v Číne.
Veľmi široká lebka
Podľa odborníkov môže objav pomôcť lepšie pochopiť históriu stredného pleistocénu spred 300 000 až 50 000 rokmi. Potom, čo sa Homo sapiens vyvinul asi pred 300 000 rokmi a pomerne rýchlo sa rozšíril mimo Afriku, výskumníci sa už dlho snažia zistiť, ako sa naši ďalší súčasní príbuzní vyvinuli pred príchodom našich bezprostredných predkov.
Antropológovia napríklad objavili fosílie druhov ako Homo heidelbergensis v západnej Európe a Homo longi v strednej Číne, hoci nie všetci súhlasili, že každý z nich predstavuje samostatný druh. Tieto fosílie boli zahrnuté do všeobecných pojmov ako „archaický Homo sapiens“ a „homo stredného pleistocénu“.
Christopher Bae, univerzitný antropológ v Manoa, Hawaii a Xiujie Wu, paleoantropológ z Inštitútu paleontológie a paleoantropológie stavovcov na Čínskej akadémii vied, píšu o dôkazoch fosílnych hominínov z Číny v časopise The Innovation v roku 2023. Tvrdia, že ďalšie používanie týchto všeobecných výrazov bráni pokusom o úplné pochopenie evolučných vzťahov medzi našimi predkami.
V štúdii publikovanej v máji 2024 v časopise PaleoAnthropology Wu a Bae opísali súbor nezvyčajných fosílií hominínov, ktoré sa našli desaťročia predtým v severnej Číne. Lebka bola veľmi veľká a široká s neandertálskymi črtami, avšak mali aj črty spoločné pre moderných ľudí a pre denisovanov.
„Spoločne tieto fosílie predstavujú novú formu hominínu s veľkým mozgom (Juluren), ktorý bol rozšírený vo veľkej časti východnej Ázie počas neskorých štvrtohôr [pred 300 000 až 50 000 rokmi],“ napísali.
Kombinácia prvkov
Začiatkom novembra zverejnili v časopise Nature Communications komentár, kde Bae a Wu tvrdia, že rastúci fosílny záznam vo východnej Ázii si vyžaduje novú terminológiu. Rozdelenie „archaického homo“ v tejto oblasti na najmenej štyri druhy – floresiensis, luzonensis, longi a novo pomenovaný juluensis – pomôže výskumníkom lepšie pochopiť zložitosť nedávnej ľudskej evolúcie.
Novo pomenovaný Homo juluensis je založený na fosíliách, ktoré pochádzajú z obdobia pred 220 000 až 100 000 rokmi z lokality v strednej Číne. V roku 1974 objavili viac ako 10 000 kamenných artefaktov a 21 fosílnych fragmentov hominínov predstavujúcich asi 10 rôznych jedincov. Všetky lebečné kosti ukazujú, že títo hominíni mali veľké mozgy a hrubé lebky. Štyri staroveké lebky zo Sü-čchangu sú tiež veľmi veľké a podobné lebkám neandertálcov.
Pri pohľade na kombináciu vlastností prítomných v týchto skupinách fosílií sa Wu a Bae v dokumente z mája 2024 rozhodli, že „predstavujú novú populáciu hominínov pre región, menovite Juluren, čo znamená „ľudia s veľkou hlavou“.
Pomáha objasniť záznamy fosílií
Aj keď Homo juluensis ešte nie je bežne akceptovaná, pomenovanie je dôležitým prvkom. „Mená sú dôležité v evolučnej biológii aj v antropológii. Umožňuje nám komunikovať s inými ľuďmi o koncepte,“ napísal paleoantropológ John Hawks z University of Wisconsin-Madison.
„Pomenovanie Juluren nevidím ako náhradu za Denisovan, ale ako spôsob odkazovania na konkrétnu skupinu fosílií a ich možné miesto v sieti starých skupín.“
Chris Stringer, paleoantropológ z Prírodovedného múzea v Londýne, povedal, že jeho vlastná práca s čínskymi kolegami naznačuje, že zozbieraný materiál o Homo juluensis môže v skutočnosti lepšie zodpovedať Homo longi. „Nemyslím si, že mať veľkú lebku je veľmi užitočná definujúca charakteristika,“ povedal. „Avšak Sü-čchang sa určite javí inak, s viac neandertálskymi črtami, takže jeho klasifikácia je menej istá.“
Vo vyhlásení Bae uviedol, že pomenovanie nového druhu pomáha objasniť fosílne záznamy, najmä v Ázii. „V konečnom dôsledku by to malo pomôcť pri vedeckej komunikácii,“ povedal. Treba ale dodať, že na tvrdenia bude potrebných viac dôkazov.