fbpx

Výskum ukazuje: Ako NEGATÍVNY obsah na sociálnych médiách OVPLYVŇUJE MOZOG

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Vardan Papikyan, Robina Weermeijer

Vplyv na duševné zdravie

Doomscrolling sa typicky vyskytuje, keď ľudia nadmerne konzumujú negatívny alebo depresívny obsah na sociálnych médiách. Psychologička Dr. Susan Albers pre Cleveland Clinic vysvetlila, že to môže zhoršovať problémy s duševným zdravím, nespavosť a vnímanie reality. „Keď sme depresívni, často hľadáme informácie, ktoré potvrdzujú naše pocity,“ vysvetlila Dr. Albers. „Doomscrolling funguje na rovnakom princípe: Ak sa cítite negatívne, čítanie negatívnych správ iba potvrdzuje vaše pocity. Často si ani neuvedomujete, že to robíte. Stáva sa to ale druhou prirodzenosťou: Ak máte voľnú chvíľu, vezmete si telefón a začnete bezmyšlienkovite scrollovať.

Odporúčania pre zdravý prístup

Pohrúženie do telefónu môže skutočne zhoršiť pocity odlúčenia a osamelosti,“ pokračovala Dr. Albers. „Príliš veľa času na akejkoľvek mediálnej platforme, či už sú správy negatívne alebo nie, bolo spojené s pocitmi depresie.“ Aby sa predišlo negatívnym účinkom doomscrollingu, psychologička odporúča ľuďom byť vedomejšími pri konzumácii správ a sociálnych médií. Od prestávok na sociálnych médiách po sústredenie sa na prítomnosť, udržiavanie zdravého emocionálneho odstupu od negativity môže v dlhodobom časovom horizonte pomôcť.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie