fbpx

Výskum ukazuje: Ako NEGATÍVNY obsah na sociálnych médiách OVPLYVŇUJE MOZOG

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Vardan Papikyan, Robina Weermeijer

Vedci našli dôkazy, že tzv. „doomscrolling“  je škodlivý pre ľudský mozog. Nedávna štúdia publikovaná v Journal of Computers in Human Behavior Reports ukazuje, že existuje spojenie medzi doomscrollingom (t.j. nadmerné vystavovanie sa negatívnemu obsahu na internete) a pocitmi existenciálnej úzkosti, beznádeje, nedôvery a podozrievavosti voči iným. Štúdia sa opierala o prieskum viac než 800 univerzitných študentov z USA a Iránu. Píše o nej independent.co.uk.

Podľa Rezu Shabahanga, vedúceho autora štúdie a výskumníka na Flinders University, neustála expozícia negatívnym správam môže pôsobiť ako „zdroj zástupnej traumy„, čím spôsobuje, že diváci a čitatelia majú pocit, akoby zažívali traumu na vlastnej koži. „Keď sme neustále vystavení negatívnym správam a informáciám online, môže to ohroziť naše presvedčenia o vlastnej smrteľnosti a o kontrole, ktorú máme nad svojimi životmi,“ vysvetlil pre The Guardian.

Zmena vnímania sveta

Podľa tímu výskumníkov môže táto expozícia viesť k pocitom „krehkosti a obmedzenosti života, osamelosti ľudí a nedostatku úplnej kontroly nad vlastným životom„. Ich výskum zistil, že neustála expozícia negatívnym správam nakoniec spochybňuje „základné predpoklady o spravodlivosti a dobrotivosti sveta„. Tím však upozorňuje, že vzorka štúdie nebola dostatočne reprezentatívna na definitívne závery o účinkoch doomscrollingu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie