Vyhni sa službám, ktoré majú málo stiahnutí, zlé hodnotenie alebo recenzie zanechané používateľmi, ktorých možno už od pohľadu identifikovať ako botov. To isté sa vzťahuje aj na počítače.
Web Cybernews zostavil rebríček najlepších antivírusových programov za júl 2024. Sú nimi:
- TotalAV
- Norton 360
- Bitdefender
- NordVPN
- Surfshark
- Eset
- McAfee
- Avira
- Trend Micro
- PCProtect
Ľubovoľný, aj vyššie zmienený overený program môže zahájiť skenovanie tvojho zariadenia. Najnovšie aktualizované antivírusové programy odvedú celkom dobrú prácu pri vyhľadávaní hrozieb, ale žiaden z nich nie je dokonalý. Môže sa stať, že antivírus niečo prehliadne.
Aj keď si neklikol na vyskakovacie okno a chceš si byť skutočne istý, že v zariadení nemáš vírus, nejaký čas musíš sledovať jeho správanie. V prípade smartfónu odporúčame pravidelnú kontrolu výkonu. Ak zaregistruješ spomalenie telefónu, časté sekanie, spomalenie alebo zamŕzanie, niečo nie je v poriadku. Ďalším znakom je rýchle vybíjanie batérie. Pozri sa v nastaveniach na aplikácie, ktoré ti spotrebujú najviac energie. Od tohto údaju sa potom môžeš odraziť a konať ďalej.
Používatelia využívajúci mobilné dáta by pre istotu mali kontrolovať aj spotrebu. Ak ti telefón infikoval vírus, je možné, že využije dáta na dodatočné stiahnutie komponentov alebo odosielanie (citlivých) údajov na servery hackerov. Určite to však uvidíš na dátovej spotrebe. S tým súvisí aj sledovanie prítomnosti aplikácií, ktoré si si sám od seba do zariadenia neinštaloval.
V prípade, že proti vírusu nepomôže ani antivírus – čo býva zriedkavé, no s rizikom treba rátať – môže ti pomôcť ešte preinštalovanie operačného systému, prípadne obnovenie zariadenia do výrobných nastavení. Ide síce o trochu tvrdšie metódy, v dôsledku ktorých môžeš prísť o nejaké dáta a súbory, zrejme je to lepšia možnosť, než používať zariadenie s vírusom.