fbpx

Vyskakovacie okná nemusia vždy znamenať VÍRUS. Ako reagovať, aby si neinfikoval mobil či počítač?

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash, Freepik

Surfovanie po webe prináša viacero bezpečnostných rizík. Tu a tam sa môže stať, že otvoríme stránku, na ktorej sa namiesto očakávaného obsahu objaví zvyčajne blikajúce okno s upozornením, že zariadenie napadol vírus. Čo robiť v takýchto prípadoch?

Upozornenie o prítomnosti vírusu v zariadení sa nevzťahuje iba na počítače, ale pokojne aj na smartfóny. Dá sa dôverovať tomuto upozorneniu alebo ide o poplašnú správu?

Väčšina vyskakovacích, teda pop-up okien, ktoré sa vám zobrazia na webových stránkach a upozorňujú na už aktívny vírus v našich zariadeniach, sú len hoaxy, píše techbyte.sk. Ich jediným cieľom je, aby si na ne klikol. A práve to by si robiť nemal. Faktom zostáva, že zobrazenie takéhoto pop-up okna nemusí znamenať, že máš v mobile či na počítači skutočne vírus.

Ak takémuto oknu uveríš a vyberieš si možnosť riešenia, ktoré ti ponúka, výsledkom môže byť neviditeľné stiahnutie zákerného malvéru, ktorý ti napadne zariadenie a poslúži na nekalé účely. Novodobé malvéry dokážu zrkadliť obrazovku, zaznamenajú všetky tvoje činnosti, ale ti aj pokojne ukradnú citlivé informácie, vrátane bankových údajov.

Ak na webstránke na teba vyskočí okienko, ktoré ťa informuje o prítomnosti vírusu v mobile alebo, že si sa stal výhercom smartfónu, hoci to pravda nie je, rozhodne zachovaj pokoj. V prvom rade opusti danú stránku a nijakým spôsobom nereaguj na okienko. Následne prejdi napríklad na domovskú stránku prehliadača, vypni prehliadač a v ideálnom prípade aj celé zariadenie. Postačí vypnutie na jednu až dve minúty.

Zmienené kroky sú skôr preventívne, ktorými vieš eliminovať riziko infikovania tvojho zariadenia vírusom. Existujú ďalšie možnosti, ktoré môžu ešte viac znížiť riziko.

Aj naďalej však zachovávaj pokoj. Ak si chceš byť stopercentne istý, že tvoje zariadenie nie je infikované malvérom,  potrebuješ trochu trpezlivosti. Vírus sa nemusí ihneď prejaviť.

Okrem už spomenutých krokov nemusí byť na škodu inštalácia spoľahlivého antivírusového programu. V oficiálnych obchodoch s aplikáciami existuje množstvo služieb, ktoré ti vedia poskytnúť celkom solídnu ochranu, vo väčšine prípadov sú bezplatné alebo za malý poplatok.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie