Juraj Cintula (71) spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica 15. mája 2024 v meste Handlová a vyšetrovateľ vykonal za takmer štyri mesiace celkom 106 výsluchov svedkov, vyhodnotil 18 znaleckých posudkov a odborných vyjadrení a podal 54 žiadostí. Súd pred niekoľkými týždňami zamietol Cintulovu žiadosť o prepustenie z väzby. Informujú novinky.cz.
Sudca zamietnutie žiadosti zdôvodnil tým, že by sa Cintula mohol na slobode pokúsiť zločin dokonať alebo zaútočiť na niektorého z ďalších členov slovenskej vlády.
„Vzhľadom na charakter konania obvineného, ale predovšetkým motív jeho konania, ktorým je nenávisť vo vzťahu k osobe predsedu vlády ako poškodeného, ktorý útok obvineného prežil, už sám o sebe predstavuje dôvodnú obavu, že v prípade prepustenia zo zadržania na slobodu by obvinený mohol svoj zámer, ktorým bolo usmrtenie poškodeného, dokonať,“ cituje web sme.sk uznesenie súdu.
Cintula čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku a hrozí mu 25 rokov väzenia až doživotia. Dozorujúca prokurátorka konštatovala, že názorové presvedčenie atentátnika „vrátane odhodlania pomstiť sa predstaviteľom vládnej moci je naďalej prítomné, a preto nie je možné vylúčiť pokračovanie obvineného v páchaní politicky motivovanej trestnej činnosti“.
Súčasťou zistených dôkazov sú aj listy, ktoré Cintula písal manželke z väzby. Podľa prokurátorky sa v nich „potvrdzuje negatívny postoj obvineného k predstaviteľom súčasnej vlády Slovenskej republiky, predovšetkým k jej predsedovi“.
V rámci právnej pomoci bolo pri vyšetrovaní zaslaných do cudziny šesť žiadostí o urýchlené uchovanie počítačových údajov, jedna žiadosť o právnu pomoc do USA a boli vydané dva európske vyšetrovacie príkazy do Českej republiky a do Švédska.
Cintula využil na atentát výjazdné zasadnutie vlády v Handlovej. Fico bol vrtuľníkom prevezený do banskobystrickej nemocnice a tunajší lekári mu pri päťhodinovej operácii zachránili život. Predseda vlády sa v lete postupne vrátil do práce.