Vyhlásenie stanného práva vyhnalo Juhokórejčanov do ulíc. Chcú prezidentovu hlavu

Reklama
Na snímke juhokórejský prezident Jun Sok-jol a demonštranti, ktorí požadujú jeho odstúpenie. Zdroj: FOTO TASR/AP

Po turbulentnej stredajšej noci, keď juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo, aby ho po hlasovaní v parlamente opäť zrušil, sa v Soule zhromaždili ľudia, ktorí žiadajú jeho odstúpenie. „Odstúpte, prezident Jun Sok-jole,“ hlásali transparenty demonštrantov, ktorí sa spolu s opozičnými lídrami zhromaždili pred budovou parlamentu. Následne predložili návrh na prezidentovo odvolanie, o ktorom by sa mohlo hlasovať už v piatok.

Juhokórejské opozičné strany chcú odvolať prezidenta Jun Sok-jola, ktorý v utorok (3.12.) nakrátko vyhlásil v krajine stanné právo. Na tento účel už predložili návrh. Odborové zväzy tiež žiadajú jeho odstúpenie a hrozia generálnym štrajkom. Junov personálny šéf a ďalší spolupracovníci už odstúpili. Prezident vyhlásil v krajine stanné právo, ktoré po šiestich hodinách zrušil, píše portál idnes.cz.

Po šiestich hodinách sa zrušilo

Stanné právo zrušila juhokórejská vláda po tom, ako sa prezident krátko predtým rozhodol rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý odhlasoval zrušenie stanného práva. Parlament by mohol o odvolaní prezidenta hlasovať už v piatok. Minister obrany Kim Jong-ho už ponúkol svoju rezignáciu.

„Hlboko ľutujem a beriem na seba plnú zodpovednosť za zmätok a obavy, ktoré vyhlásenie stanného práva spôsobilo verejnosti, a ponúkol som prezidentovi svoju rezignáciu,“ uviedol Kim vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. Zatiaľ sa neobjavili žiadne informácie o tom, či prezident jeho rezignáciu prijme.

Demokratická strana, ktorá má v juhokórejskom parlamente väčšinu, uviedla, že utorkové vyhlásenie stanného práva je protiústavné a v rozpore s demokratickými normami. Hlava štátu by preto mala okamžite odstúpiť. Tlačová agentúra Jonhap v stredu informovala o plánoch strany odvolať prezidenta s odvolaním sa na vyhlásenie strany.

„Ak prezident Jun okamžite neodstúpi, začneme proces jeho obžaloby,“ citovala agentúra Jonhap z vyhlásenia strany.

Kórejská konfederácia odborových zväzov, ktorá je s 1,2 milióna členov najväčším odborovým zväzom v krajine, v stredu vyzvala na „časovo neobmedzený generálny štrajk“, kým prezident neodstúpi. Jeho konanie označila za „iracionálne a nedemokratické“.

Prezident vyhlásil stanné právo

Jun Sok-jol v utorok vyhlásil v krajine stanné právo s odôvodnením, že Demokratická strana sympatizuje so Severnou Kóreou a svojimi protištátnymi aktivitami paralyzuje vládu. Tento krok vyvolal odpor v juhokórejskom parlamente, kde za zrušenie stanného práva hlasovalo všetkých 190 z 300 prítomných zákonodarcov.

Agentúra AP uviedla, že v priebehu niekoľkých hodín po zavedení stanného práva vojaci obkľúčili parlament. Potvrdzujú to aj informácie od samotných poslancov, ktorí dnes novinárom opísali, ako sa snažili dostať do parlamentu cez steny alebo rozbité okná, a jedna poslankyňa opísala, ako sa plazila medzi nohami vojakov, zatiaľ čo jej kolegovia sa ich snažili zastaviť hasiacimi prístrojmi.

Okrem opozície sa proti prezidentovmu rozhodnutiu postavila aj prezidentova vlastná Strana ľudovej moci (PPP), ktorej líder Han Dong-hun po zrušení stanného práva povedal, že prezident by mal svoj krok vysvetliť a odvolať ministra obrany Kim Jong-jooa, ktorý stanné právo navrhol.

Podľa juhokórejskej ústavy má prezident právomoc vyhlásiť stanné právo v prípade vojenského ohrozenia alebo na zaistenie vnútornej bezpečnosti krajiny. Ak však parlament hlasuje proti, je povinnosťou prezidenta zrušiť stanné právo.

V súvislosti s vyhlásením stanného práva hromadne rezignovalo niekoľko Junových blízkych spolupracovníkov vrátane vedúceho prezidentskej kancelárie, informovala bez ďalších podrobností tlačová agentúra Jonhap. Noviny Čosun Ilbo podľa agentúry Reuters tiež informovali, že aj členovia juhokórejskej vlády vyjadrili zámer hromadne odstúpiť. Očakáva sa, že rozhodnutie padne po stretnutí premiéra Han Duk-sooa s vedením PPP.

Aby mohol parlament odvolať prezidenta z funkcie, musia za návrh hlasovať dve tretiny poslancov, t. j. najmenej 200 poslancov. Spolu s menšími opozičnými skupinami má Demokratická strana spolu 192 kresiel. Medzi 190 poslancami, ktorí včera večer hlasovali za zrušenie stanného práva, bolo aj 18 zákonodarcov z prezidentovej strany PPP.

Agentúra AP uviedla, že ústavný súd má mať deväť členov, ale po troch odchodoch do dôchodku ich zostalo len šesť. To je o jedného menej, ako je minimálny počet siedmich sudcov potrebný na prerokovanie prípadu obžaloby prezidenta, takže zákonodarcovia musia urýchliť proces vymenovania nových sudcov pred samotnou obžalobou.

Ak parlament rozhodne o odvolaní Júna, prezident stratí svoje ústavné právomoci, kým o jeho osude nerozhodne ústavný súd. V takom prípade by jeho prezidentské povinnosti prevzal premiér Han Duk-so, ktorý zastáva druhý najdôležitejší post v juhokórejskej vláde, pripomenula agentúra AP.

Musí buď odstúpiť alebo ho odvolajú

Demonštrácie požadujúce odstúpenie všeobecne nepopulárneho prezidenta sa začali v Soule popoludní miestneho času (pred poludním SEČ). Odborové zväzy pohrozili štrajkom; dnes sa k nim pripojil odborový zväz pracovníkov v kovospracujúcom priemysle, ktorý plánuje začať štrajk od 11. decembra, ak prezident neodstúpi. Ak prezident neuposlúchne výzvy na odstúpenie, parlament by mohol hlasovať o jeho odvolaní už v piatok 6. decembra.

Vodca juhokórejskej opozície Yi Dae-myung chcel ubezpečiť ľudí v zahraničí, že v Južnej Kórei nie je „chaos“. „Sme silná demokracia,“ povedal pre internetovú stránku BBC. „Ale kórejský ľud chce byť v bezpečí – prezident Jun Sok-jol musí odstúpiť alebo byť odvolaný z funkcie,“ povedal pre webovú stránku.

Jun Sok-jol bol zvolený do funkcie v máji 2022, ale jeho vláda nebola schopná presadiť svoje zákony od apríla tohto roku, keď v parlamentných voľbách v krajine drvivo zvíťazila opozícia. Popularita hlavy štátu u voličov zároveň prudko klesla v dôsledku viacerých korupčných škandálov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie