Vtáčia chrípka postihla ďalší veľkochov, v Čechách musia utratiť 50-tisíc kačíc. Ohniská sú aj na Slovensku

Reklama
Hasiči musia pri likvidácii hydiny dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Dezinfekciou musí prechádzať vybavenie aj technika. Zdroj: HZS Pardubického kraje

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia (usmrtenie, pozn. TASR) 40.000 kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove (okres Komárno), boli na príslušné pracoviská veterinárnej správy nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá (28.000 kusov hydiny) a Špačince (24.000 kusov hydiny),“ spresnil agrorezort.

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov,“ zdôraznila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR. V okolí sa podľa veterinárov zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch.

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trnava a RVPS Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov, teda opatrenia v ohnisku nákazy a opatrenia pre reštrikčné pásmo – ochranné pásmo v okruhu 3 kilometrov a pásmo dohľadu v okruhu 10 kilometrov.

„Tieto nariadenia sú adresované prevádzkovateľovi, obciam v rámci pásiem, chovateľom hydiny a iného vtáctva v rámci pásiem a poľovníckym združeniam, a to obdobným spôsobom, ako to bolo pri primárnom ohnisku na farme Nový Pavol,“ dodala ŠVPS.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie