Všetko, čo treba vedieť o Alzheimerovej chorobe. Deväť otázok a odpovedí

Reklama
Zdroj: FREEPIK

Alzheimerova choroba podľa dostupných dát postihuje zhruba päť percent populácie vo veku 65 a viac rokov. Každých päť rokov sa potom podľa odborníkov percentuálny výskyt zhruba dvojnásobí – v osemdesiatich rokoch je teda pravdepodobnosť ochorenia až 30 percent, v deväťdesiatich rokoch vyše 45 percent. Choroba viac postihuje ženy, približne dvakrát častejšie ako mužov. Počty pacientov s Alzheimerovou chorobou či iným druhom demencie dlhodobo rastú, čo nie je dobrá správa.

Priebeh choroby je individuálny, ale obvykle postupuje pomaly a zhoršuje sa s časom. Niektorí ľudia môžu žiť s miernymi symptómami celé roky, zatiaľ čo iní môžu stratiť schopnosť nezávislého fungovania podstatne rýchlejšie.

Bude chorých pribúdať?

Podľa súčasných odhadov bude v roku 2050 až o 30 percent chorých viac. Hlavným dôvodom je najmä starnutie populácie. „Riziko rozvoja demencie sa však môžeme pokúsiť aspoň znížiť alebo oddialiť. Veľa štúdií v poslednej dobe ukazuje, že nebezpečenstvo vzniku demencie výrazne zvyšuje neliečená hypertenzia po päťdesiatom roku života. Významným faktorom je aj nedostatočná spoločenská aktivita. Je teda veľmi zdravé chodiť medzi ľudí, aktívne sa zaujímať o dianie okolo seba, mať koníčky a neuzatvárať sa v nejakej svojej malej bubline,“ hovorí profesor prednosta neurologickej kliniky Robert Rusina.

Ako môže rodina chorému pomôcť?

Dôležitá je emocionálna podpora rovnako ako pomoc v každodenných aktivitách, nákupoch, hygiene… Záleží na rozvinutosti choroby. Samozrejme je podstatné, aby domov bol bezpečným miestom, pokiaľ to tak ďalej nejde, existujú najrôznejšie špecializované domovy.

A čo prevencia, existuje?

Zdravý životný štýl, pravidelná fyzická aktivita, a to aj vo vyššom veku. Stačí plávanie a prechádzky, vyvážená strava a aktívna sociálna a duševná angažovanosť. To všetko môže znížiť riziko vzniku demencie. Dbajte aj na kvalitný spánok. Spoločenské záväzky a povinnosti sú pre zdravý mozog veľkým prínosom, pretože stimulujú naše mozgové rezervy a pomáhajú tak znižovať riziko demencie a depresií. Skúste si preto urobiť čas na priateľov, rodinu, svoje záujmy a koníčky a niekedy aj na všetko dohromady.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie