Prípad sa teraz vracia na súd nižšej inštancie, aby rozhodol o odškodnení troch párov. Bez ohľadu na výsledok prípadu sa však v USA už teraz rozprúdila diskusia o tom, čo bude verdikt Najvyššieho súdu v Alabame znamenať pre kliniky IVF a v širšom zmysle pre práva žien.
Ak sa zničenie každého embrya bude považovať za smrť dieťaťa, päť kliník na liečbu neplodnosti, ktoré v súčasnosti pôsobia v Alabame, by sa mohlo zatvoriť. Alabamská lekárska asociácia varovala, že kliniky budú vystavené „zvýšenej zodpovednosti za protiprávne úmrtie“, čo by podľa nej znamenalo v lepšom prípade vyššie finančné náklady na prevádzku a v horšom prípade presťahovanie kliník do iných štátov.
Po zrušení rozsudku federálneho Najvyššieho súdu v prípade Roe v. Wade sa sprísnili právne predpisy týkajúce sa interrupcií takmer v polovici Spojených štátov. Jeden z najprísnejších zákonov proti potratom platí v Alabame. Ukončenie tehotenstva je tam zakázané vo všetkých štádiách, dokonca aj v prípadoch incestu alebo znásilnenia. Jedinou výnimkou je ohrozenie života matky.
Boj konzervatívnych prívržencov svetonázoru „pro-life“, t. j. že aj nenarodený plod má právo na ochranu, sa nesústreďuje len na ukončenie tehotenstva. Vzhľadom na to, že pri umelom oplodnení bežne vzniká viac embryí, ako je potrebné, a že v tele ženy sa nakoniec uchytí len jedno z nich (ak je úspešné), sú terčom útokov aj kliniky IVF. Zničenie embrya totiž niektorí americkí kresťania vrátane zákonodarcov považujú za vraždu.
Na druhej strane americkej vojny proti reprodukčným právam žien stoja zástancovia prístupu „pro-choice“, ktorý dáva ženám právo rozhodovať o vlastnom tele. Napríklad demokratická senátorka Tammy Duckworthová a zástupkyňa Susan Wildová už predstavili zákon o prístupe k budovaniu rodiny. Ten by zabezpečil, aby mal každý pacient právo na umelé oplodnenie alebo inú liečbu neplodnosti bez strachu z postihu zo strany štátu, v ktorom žije.