fbpx

Vracanie u detí: Rodičia by so stravou mali počkať, všímať si treba aj TIETO príznaky

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Po prestávke môžu začať rodičia podávať dieťaťu tekutiny, po lyžičkách, v intervale päť až 15 minút s rýchlosťou jednej šálky za 1,5 hodiny. „Keď dieťa toleruje tekutiny, môžu zaradiť diétne jedlo, rovnako v menších dávkach. Ak mamy dojčia, nie je potrebné prestať. Stačí si urobiť prestávku a skúsiť dieťaťu ponúknuť prsník až po hodine. Postupne ho prikladať dieťaťu tak, aby prijímalo menšie dávky mlieka v častejších intervaloch,“ odporučila lekárka.

Medzi tekutiny, ktoré by mali rodičia podávať dieťaťu po vracaní, sa zaraďuje čistá voda, vyprchaná minerálka, nesladený vlažný čaj. Ten môžu neskôr osladiť hroznovým, nie klasickým cukrom, ktorý v bruchu kvasí. Na podráždený žalúdok sú vhodné mäta, harmanček či zázvor. Je potrebné sa vyvarovať mastným jedlám, obmedziť mliečne výrobky u detí, ktoré nie sú kojené, dopĺňa Zdravotéka.

Dieťaťu môžu rodičia podávať nie čerstvé rožky, vývar, ryžu, varené zemiaky, piškóty, suché keksíky, kukuričné chrumky, varenú mrkvu, diétne kuracie alebo morčacie mäso či banán. Ak má dieťa i horúčku, nevyhnutné je podať i antipyretiká.

„Lekára je potrebné vyhľadať, ak sa dieťa dusí, napriek opatreniam nedochádza k ústupu ťažkostí, neodchádza mu stolica ani vetry, má bolesti brucha vynucujúce si úľavovú polohu a vracaniu predchádzal úraz hlavy,“ upozornila primárka. Lekára musia rodičia podľa nej navštíviť aj ak dieťa jedlo huby, trpí úpornými bolesťami hlavy, je mladšie ako mesiac a vracia prúdom, je malátne, apatické, spavé, má zmeny správania a javí známky dehydratácie.

Národný portál zdravia upozorňuje, že dospelí, ktorí sa o choré deti starajú, si musia všímať viditeľné príznaky dehydratácie. Ide o „suché pery a ústna dutina, vpadnuté oči, rýchly pulz alebo rýchle dýchanie, ospalosť, letargia alebo zmätenosť, prípadne acetónový zápach z úst. U novorodencov a dojčiat je potrebné sledovať aj to, či nemočia málo a či nemajú vpadnutú fontanelu („lupienok“, mäkké väzivové miesto na vrchole hlavičky bábätka).“

Krátkodobá úprava stravovacieho režimu a s ňou spojená diéta pomôže k rýchlejšiemu vyliečeniu a zotaveniu sa dieťaťa.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie