Voľne žijúce delfíny vo vodách čelia vážnej hrozbe, podľa štúdie to negatívne ovplyvňuje ich pľúca

Ilustračné foto. Zdroj: reprofoto/YouTube/ CBS Evening News, Freepik

Mikroplasty predstavujú čoraz väčší problém nielen pre životy ľudí, ale aj zvieratá. Vedci sa v štúdii zamerali na živočíchov, ktoré žijú vo voľnej prírode.

Americkí vedci zistili, že vo vzduchu, ktorý vydychujú voľne žijúce delfíny, sú prítomné častice mikroplastov. Pretože vychádzajú z dýchacieho aparátu, je podľa biológov pravdepodobné, že ich cicavce vdýchli.

Každý človek skonzumuje týždenne asi päť gramov plastov. To zodpovedá zjedeniu kreditnej karty. Ľudia i mnoho ďalších živočíchov sú po celom svete vystavení stále intenzívnejšiemu pôsobeniu drobných častíc umelých hmôt, ktorým sa hovorí mikroplasty.

U ľudí aj laboratórnych zvierat je už popísané, že to môže viesť k dopadom na zdravie, hlavne vyššiemu oxidačnému stresu a zápalom. Podľa nového výskumu s tým môžu mať problémy aj zvieratá, ktoré žijú v oceánoch, píše ČT24.

Za hlavný zdroj príjmu mikroplastov sa považuje u voľne žijúcich zvierat potrava. Keď zviera požije niečo kontaminované, umelá hmota sa dostane do jeho útrob. Preto sa vedci zatiaľ príliš nezamerali na možný zdroj mikroplastov zo vzduchu. Až teraz.

Morskí biológovia odobrali vzorky vzduchu, ktorý vydychujú delfíny žijúce v zátoke Sarasota na Floride a v zátoke Barataria v Louisiane. Využili príležitosť, keď miestni ekológovia tieto zvieratá dočasne odchytili, aby preskúmali ich zdravotný stav. Aby získali odpoveď na svoju otázku, držali nad výdychovými otvormi špeciálne zberné plochy.

Analýza odobraného vzduchu ukázala, že všetkých jedenásť delfínov malo v dychu aspoň jednu podozrivú mikročasticu plastu. Ďalšia analýza sa pozrela na typ a zloženie týchto čiastočiek.

Obsahovali tak vlákna, ako aj úlomky a išlo o niekoľko typov plastových polymérov, vrátane polyetyléntereftalátu (PET), polyesteru, polyamidu, polybutylén tereftalátu a polymetylmetakrylátu známeho tiež ako PMMA.

Autorov štúdie tiež napadlo, že by to mohlo byť spôsobené tým, že mikroplasty sú všadeprítomné a vzorky teda neobsahujú vlastne ani čiastočky vydychované delfínmi, ale tie, ktoré sú už „prirodzene vo vzduchu“. Keď to otestovali, zistili, že táto hypotéza sa nepreukázala. Vo vzduchu ďalej od výdychových otvorov sa žiadne mikroplasty nenašli.

Tieto výsledky podľa autorov podporujú myšlienku, že inhalácia by mohla byť po požití ďalšou kľúčovou cestou, kadiaľ morské cicavce umelú hmotu konzumujú.

Autori ale upozorňujú, že ich výsledky sú len predbežné a bude preto potrebný ďalší výskum, aby sa dalo vyhodnotiť, či vdychované mikroplasty predstavujú pre cicavce hrozbu – a prípadne aj to, akú veľkú. Najviac sa biológovia obávajú poškodenia pľúc.

„Vieme, že mikroplasty sa vznášajú vo vzduchu, takže sme predpokladali, že mikroplasty nájdeme aj vo vzorkách dychu. Výsledky sú znepokojujúce, pretože delfíny majú veľkú kapacitu pľúc a dýchajú naozaj zhlboka, takže sa obávame, čo by tieto plasty mohli spôsobiť ich pľúcam,“ dodávajú autori.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie