Voliči na Slovensku budú v roku 2024 voliť 15 poslancov EP, o jedného viac ako vo voľbách v roku 2019. Ako vyzerá hlasovací lístok?

Reklama
Európsky parlament. Zdroj: Unsplash

Európske voľby na Slovensku sa budú konať v sobotu 8. júna 2024. Právo voliť majú všetci občania EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí v termíne konania volieb dovŕšili 18 rokov. Informuje portál Využi svoj hlas.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu voliči hlasujú v tom okrsku, v ktorom sú zapísaní podľa trvalého pobytu. Môžu však požiadať obecný úrad o vydanie hlasovacieho preukazu, ktorý umožňuje voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku na území Slovenska. Voľba poštou v Európskych voľbách na Slovensku nie je možná.

Občan SR, ktorý nemá trvalý pobyt v SR a ani na území iného členského štátu EÚ, ale v deň volieb sa nachádza v SR, môže voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti po predložení slovenského cestovného pasu. Voliči nemôžu v eurovoľbách hlasovať zo zahraničia.

Každý volič dostane po príchode do volebnej miestnosti na Slovensku rovnakú sadu hlasovacích lístkov a prázdnu obálku s úradnou pečiatkou obce. Kandidátnu listinu na voľby do EP podalo 24 strán a jedna koalícia. To znamená, že každý volič dostane 25 hlasovacích lístkov, na ktorých bude dokopy 324 kandidátov.

Každý politický subjekt bude teda mať samostatný hlasovací lístok, na ktorom bude uvedené číselné poradie kandidátov, ich meno, titul, vek, profesia a mesto alebo obec, v ktorom majú trvalý pobyt.

Na hlasovacom lístku bude zapísaných maximálne 15 kandidátov. Na niektorých hlasovacích lístkoch však môže byť počet kandidátov nižší, keďže daný politický subjekt ich mohol zaregistrovať aj menej.

Krúžkuje sa poradové číslo

V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov si následne volič vyberie jeden hlasovací lístok s preferovaným politickým subjektom.

Ten môže vložiť do obálky bez ďalšej úpravy alebo môže na ňom vyznačiť odovzdanie prednostného hlasu zakrúžkovaním poradového čísla najviac u dvoch kandidátov.

Potom hlasovací lístok vloží do obálky a tú následne do volebnej schránky. Nepoužité hlasovacie lístky musí volič vložiť do samostatnej zapečatenej schránky.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie