Voľby do europarlamentu sa stanú terčom hoaxov. Brusel je však pripravený s nimi bojovať

Do volieb do Európskeho parlamentu (EP) zostáva sedem týždňov. Zdroj: EP

Ten je určený najmä žurnalistom, informácie však môže využívať aj verejnosť.

„Chceme sa zamerať na témy, ktoré budú mať veľký vplyv na verejné diskusie v Európe. V posledných týždňoch bola horúca téma poľnohospodárstvo, a tak sme overovali informácie z tejto oblasti,“ informuje projektová manažérka Electi Facts Margot Cacciersová.

„Myslím si, že nám to pripomína, že musíme s verejnosťou lepšie komunikovať. Treba mať na pamäti, že ľudia môžu mať mylné informácie o Únii, ktoré by sme my novinári mali lepšie vysvetľovať,“ povedala belgická novinárka INESS.

Podľa správy Európskej komisie patrí Slovensko ku krajinám, ktoré v rámci Európskej únie ohrozujú dezinformácie najviac

Odborníci pripomínajú, že s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu bude dezinformácií a hoaxov, najmä na sociálnych sieťach, pribúdať.

Ich overovanie by sa malo stať kľúčové nielen pre novinárov, ale aj pre širokú verejnosť.

„Hlavnými šíriteľmi falošných správ sme my čitatelia. Prečítame si príspevok, ktorý zverejní na sociálnej sieti člen našej rodiny alebo blízky priateľ, a keď sa nám páči, šírime ho ďalej – bez toho, aby sme si overili, či je alebo nie je pravdivý,“ dodal Morganti.

Odborníci radia, že pravdivosť informácie si možno overiť podľa toho, či správu zverejnili aj iné oficiálne zdroje, vrátane verejnoprávnych médií a novín.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie