Ako uvádza The Guardian, Izrael ako národ je na bombardovanie a útoky zvyknutý. Jeho politici s podobnými situáciami pracujú, dá sa povedať, pravidelne. Napríklad v roku 1982, v kontexte izraelského útoku na Libanon, izraelský premiér Menachem Begin prirovnal palestínskeho vodcu Jásira Arafata v Bejrúte k Adolfovi Hitlerovi v jeho bunkri v Berlíne na konci vojny. O tri desaťročia neskôr, v októbri 2015 Benjamin Netanjahu posunul túto zbraň na novú úroveň, keď v prejave na Svetovom sionistickom kongrese v Jeruzaleme tvrdil, že palestínsky veľký mufti Haj Amin al-Husseini vtrel do Hitlerovej mysle myšlienku vraždiť Židov. A prednedávnom Netanjahu na tlačovej konferencii označil Hamas spolu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom za „nových nacistov“.
Izrael je na konflikty zvyknutý, ale sám vie v regióne hrať tvrdú hru
Izraelský minister obrany Yoav Gallant na margo spomínaných útokov uviedol: „Gaza sa už nevráti k tomu, čo bola predtým. Všetko odstránime.“ V posledných týždňoch podobných vyhlásení od izraelských politikov len pribúdalo.
„Vôbec nerozumiem a nechápem chovanie teroristov z Hamasu. Ja som videl tie zábery, ktoré boli veľmi výrazne označené ako brutálne. Ja som videl dosť, ale niečo tak strašné som nikdy v živote nevidel. Naozaj sa nedokážem vcítiť, ani ako psychológ, do uvažovania toho ozbrojenca z Hamasu, ako môže niečo robiť nemluvňatám. Ozbrojenci z Hamasu motykou usekávali hlavičku mŕtveho dieťaťa,“ opisuje vojnový psychológ Štrobl.
Páchatelia genocídy vždy vidia svoje obete ako zlé a seba v pozícii spravodlivých. Takto nacisti vnímali Židov a takto ich dnes vníma aj Hamas. Samozrejme, verzií, prečo sa v týchto dňoch v Izraeli dejú také brutálne skutky, je viacero. Jedna hovorí o tom, že chceli vyprovokovať reakciu Izraela, a práve preto vraždili deti a ženy, pretože je to niečo iné, než zabitie policajta či vojaka. Všetko nasvedčuje tomu, že Hamas skutočne chcel, aby Izrael zareagoval a do Gazy „vbehol.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)