Utajovaný dodatok podľa denníka len potvrdzuje tvrdenie, že podľa niektorých ruských predstaviteľov sa konflikt stal hybridnou vojnou so západnými mocnosťami. Z niektorých už skôr zverejnených kremeľských dokumentov vyplýva, že sa Moskva na čele s Putinom najrôznejšími nástrojmi, najmä propagandou izolacionistickej a extrémistickej politiky, snaží oslabiť podporu Západu napadnutej Ukrajine a narušiť vnútornú politiku európskych štátov aj USA.
Zmeny rozloženia síl vo svete sa snaží Kremeľ docieliť aj zbližovaním s Čínou, Iránom alebo Severnou Kóreou.
Oficiálnu (a zrejme neúplnú) Koncepciu zahraničnej politiky Ruskej federácie Moskva zverejnila na konci marca minulého roka. Oproti dodatku nie je tak expresívna a iba neurčito pojednáva o posilnení postavenia Ruska na medzinárodnej scéne. Hoci obviňuje západné mocnosti, predovšetkým Spojené štáty, z využitia vojny na eskaláciu „mnohoročnej protiruskej politiky“, výslovne sa nepasuje do úlohy nepriateľa Západu.
Ruské ministerstvo uviedlo, že „existenciu alebo neexistenciu interných dokumentov ministerstva“ nekomentuje.
Rusko už ciele realizuje
Americký denník pod podmienkou anonymity hovoril s popredným ruským akademikom s väzbami na ruských diplomatov. Podľa neho bolo napríklad nedávne ruské veto v OSN v záležitosti sankcií proti KĽDR a jej programu jadrových zbraní a balistických rakiet jasným signálom, že Moskva kroky popísané v tajnom dokumente už realizuje.
„Rusko môže USA spôsobiť problémy v mnohých rôznych oblastiach sveta,“ citoval ho WP. Ako príklad menoval oblasť Blízkeho východu, severovýchodnú Áziu, africký kontinent alebo Latinskú Ameriku.