fbpx

Vojenskí spravodajcovia: Mierové spolunažívanie štátov sa stáva nemysliteľným. Napĺňajú sa temné vízie

Bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva Jan Beroun, Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Novinky.cz, Pixabay.com

„Po takmer dvoch rokoch bojov dospela situácia do takého stavu, že na Ukrajinu bola dodaná značná časť európskych skladových zásob munície, techniky a vojenského materiálu. Skladové zásoby munície v krajinách EÚ sa povážlivo znížili a nedarilo sa ich znovu doplniť novou produkciou, pretože novo vyrobená munícia často putuje rovno na Ukrajinu. Faktom teda je, že zbrojný priemysel EÚ nie je schopný pokryť aktuálne požiadavky ozbrojených síl členských krajín,“ konštatovali spravodajcovia.

Rozšírenie výrobných kapacít teraz sťažuje aj nedostatok surovín, materiálov, pracovnej sily, ale aj roky podfinancovania oblasti i byrokratické prekážky.

Problémom bol aj prístup bánk, ktoré príliš nechceli zbrojárom poskytovať úvery, čo im bránilo rozširovať kapacity. Krajinám v EÚ tiež zatiaľ chýba udržateľný systém riadenia zbrojných výdavkov a zákaziek.

„Hrozí, že sa po zlepšení bezpečnostnej situácie v Európe zbrojný priemysel vráti do stavu pred ruskou inváziou na Ukrajinu. To by takmer určite znamenalo, že keď príde ďalšia bezpečnostná kríza, európsky zbrojný priemysel nebude opäť schopný adekvátne reagovať,“ varovali spravodajcovia vo výročnej správe, pod ktorou je naposledy podpísaný už bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva Jan Beroun. Toho v stredu vo funkcii oficiálne nahradil Petr Bartovský.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie