fbpx

Vojenskí spravodajcovia: Mierové spolunažívanie štátov sa stáva nemysliteľným. Napĺňajú sa temné vízie

Reklama
Bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva Jan Beroun, Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Novinky.cz, Pixabay.com

Na stále sa zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu vo svete upozorňujú spravodajské služby už roky. Teraz sa trvalá konfrontácia stáva neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej politiky a napĺňa sa temná vízia permanentného konfliktu. Tak súčasný svet hodnotí Vojenské spravodajstvo vo svojej výročnej správe za rok 2023, informujú novinky.cz.

„Zatiaľ čo v období existencie bipolárneho sveta bolo možné odlíšiť kategórie tzv. studenej a horúcej vojny, dnes sa rozdiely medzi nimi stále viac stierajú. Strety a trvalá konfrontácia sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej politiky. V bipolárnom svete kedysi otvorene deklarovaný cieľ, ktorým bola mierová koexistencia štátov s rozdielnym spoločenským zriadením, sa stáva v dnešnej dobe úplne nemysliteľným. Napĺňajú sa tak temné vízie spoločnosti žijúcej v permanentnom konflikte znepriatelených blokov,“ hodnotí situáciu vo svete Vojenské spravodajstvo vo svojej výročnej správe za minulý rok.

Výrazný podiel na rozrušenej medzinárodnej situácii majú prebiehajúce vojnové konflikty a snahy aktérov dosahovať svoje ciele či ovplyvňovať verejnú mienku v rôznych krajinách sveta. Konkrétne vojenskí spravodajcovia spomínajú vojnu na Ukrajine vyvolanú ruskou agresiou, konflikt na Blízkom východe medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas či nestabilitu na africkom kontinente.

Aj v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine vojenská spravodajská služba zdôrazňuje rastúci význam umelej inteligencie (AI) a jej zneužívanie na šírenie propagandy, napríklad pomocou tzv. deepfake videí, ktoré môžu mať za cieľ poškodiť či vydierať konkrétne osoby. „Len nedávno začala byť kvalita deepfake videí dostatočná pre efektívne nepriateľské použitie. Môže tak dôjsť na vysoko nebezpečné pôsobenie v informačnom priestore s veľkým potenciálom napríklad ovplyvniť voľby alebo získať výhodu pri vypuknutí alebo počas vojnového konfliktu. Audiovizuálne technológie generatívnej AI potom umožňujú napríklad tvorbu propagandistických videí zdieľaných cez sociálne siete. Takýto pokus bol zaznamenaný na začiatku ruskej invázie na územie Ukrajiny, keď bol šírený deepfake prezidenta (Volodymyra) Zelenského vyzývajúci ozbrojené sily Ukrajiny na zloženie zbraní,“ uviedlo napríklad VZ.

Fenomén umelej inteligencie

V tejto súvislosti si pripomeňme výrok ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý už v roku 2017 vyhlásil, že „kto sa stane lídrom v tejto oblasti (AI), stane sa vládcom sveta“. Toho si sú štáty sveta podľa VZ dobre vedomé a zodpovedá tomu aj ich snaha vyvíjať tieto technológie napríklad pre vojenské či zbraňové systémy. „Smrtiaci autonómny zbraňový systém (LAWS) dokáže po aktivácii vyberať ciele a útočiť na ne bez ďalšieho zásahu ľudského operátora. Pôsobiť môžu na zemi, vo vzduchu, vode, pod ňou i vo vesmíre,“ priblížili spravodajcovia s tým, že teraz sa vedú diskusie o použití týchto systémov, alebo ich prípadnom zákaze.

Vojenské využitie umelej inteligencie je už teraz viditeľné u malých samovražedných dronoch na Ukrajine, kde útočia v rojoch.

Ako úspešný príklad spravodajského použitia uviedla služba izraelský systém The Gospel, kde umelá inteligencia vytvára zoznamy osôb na elimináciu, hlavne príslušníkov Hamasu. Denne Gospel generuje stovku cieľov, a to vrátane predikcie vedľajších škôd na civilnom obyvateľstve.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie