Za zbierku sa na sociálnej sieti poďakovala česká ministerka obrany Jana Černochová a spomenutá bola aj v stredu na tlačovej konferencii po stretnutí Jensa Stoltenberga a Petra Fialu.
Český premiér Petr Fiala na summite EÚ v Bruseli k slovenskej zbierke povedal, že „je tu cesta, ako využiť tieto prostriedky tiež pre českú muničnú iniciatívu“. Podľa neho je to možné urobiť prostredníctvom nejakých českých neziskových organizácií, ktoré sú schopné sa postarať o to, aby sa za peniaze zo slovenskej zbierky podarilo muníciu nakúpiť. O podrobnostiach hovoriť nechcel. „My urobíme všetko pre to, aby ľudia na Slovensku mohli naplniť svoj úmysel Ukrajine pomôcť,“ uistil Fiala.
Najviac prispeje Nemecko
Podľa skorších informácií by nákup pôvodne plánovaných 800-tisíc kusov munície mal stáť 1,5 miliardy dolárov. K českej iniciatíve sa doteraz podľa údajov českej vlády a médií pripojila zhruba dvadsiatka krajín. Nemecko už začiatkom apríla prisľúbilo, že bude financovať 40 percent všetkej nakúpenej munície. Belgicko prispelo sumou 215 miliónov dolárov, Holandsko 165-miliónmi dolárov a Nórsko daruje 153 miliónov. Desiatkami miliónmi prispejú aj Francúzsko, Fínsko, Švédsko, Lotyšsko, Kanada či Litva. Slovinsko darovalo rovný jeden milión.
Taraba poslal novinára na Ukrajinu
Predstavitelia slovenskej vlády volajú po mierovom riešení vojny na Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii, a po zastavení paľby. Niektorí slovenskí ministri povedali, že spomínanú zbierku nepodporia. Novinársky dotaz na túto tému v stredu popudil ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý reportérovi televízie Markíza odpovedal, že nemá moralizovať a že si má zobrať samopal a ísť na Ukrajinu.