Vojaci by mali mať svoje tetovania povinne odfotené v registroch. Takýto je dôvod

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay/TASR)

Vojaci by mali mať vo svojich registroch už aj fotografie tetovania na svojom tele. V novele zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov to navrhuje ministerstvo obrany. Do registra sa budú fotiť povinne.

Databáza s rôznymi informáciami o profesionálnych vojakoch existuje už dnes, informuje portál Správy STVR. Dáta slúžia na ich identifikáciu, napríklad pri smrteľných zraneniach pri výkone služby. Po novom chcú na ministerstve obrany databázu rozšíriť aj o fotky tetovaní.

„Rozšírenie databázy má pomôcť identifikovaniu rôznych rasistických alebo extrémistických prejavov. A takisto aj pri identifikácii vojakov,“ informoval hovorca rezortu Tomáš Kostelník

Majiteľ tetovacieho štúdia Royal Artist hovorí, že má skúsenosti aj so zákazníkmi, ktorí si chceli dať vytetovať motívy s extrémistickou alebo fašistickou tematikou. Tvrdí však, že ich požiadavkám nevyhovel a že policajti alebo vojaci medzi takýmito zákazníkmi neboli.

Ako priblížil, vojaci či policajti si nechávajú tetovať väčšinou realistické motívy z práce. Ide o vyobrazenia vojny, historických bojovníkov, napríklad gladiátorov. Tetoval ale aj štátny znak či Tatry.

Tetovania u príslušníkov silových zložiek podľa etnologičky Kataríny Nádaskej nie sú výnimočné, pretože zakázané nie sú. Vojaci podľa nej uprednostňujú tie s hlbším osobným významom a často súvisia s rodinou. V minulosti mali bežne aj spoločné tetovania vojakov z rovnakého oddielu.

„Bol to vždy nejaký znak, ktorý mal znamenal to, že súnáležia s tou bojovou skupinou alebo bol to znak ich skupiny druhovej, bojovej a podobne,“ vysvetlila.

Na rozdiel od minulosti, vojaci môžu mať dnes tetovanie už aj na viditeľných častiach tela, napríklad na rukách, predlaktiach či na nohách. A to aj bez toho, aby si ich museli zakrývať.

„Stále nemôžu obsahovať nejaké hanlivé gestá alebo hanlivé znaky, alebo rasistické znaky a nesmú pokrývať tvár a takisto vlasovú časť hlavy,“ dodal Kostelník.

Akékoľvek nové tetovania, prípadne ich zmeny, by mal vojak po novom hlásiť služobnému úradu. Do registra pôjdu len tie, ktoré majú na krku, na trupe, na rukách či na nohách. Novela zákona, ktorá s registrom tetovaní počíta, je aktuálne v pripomienkovom konaní.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie