Legislatívna úprava je viac-menej potvrdená, čaká sa na definitívne potvrdenie Európskym parlamentom a Radou EÚ.
Európska únia priniesla legislatívnu úpravu, ktorá poteší nejedného vodiča či výrobcu obytných áut. Naprieč Európou tak budú musieť štáty prijať nové nariadenie, podľa ktorého sa zvýši limit hmotnosti pre vedenie obytných vozidiel šoférmi, ktorí majú vodičské oprávnenie skupiny B, informuje adac.de.
Modernizácia vozidiel
Doterajšia maximálna hmotnosť, platná pre skupinu B, predstavovala 3,5 tony. Tá stúpne na 4,25 tony, avšak bude sa týkať všetkých druhov vozidiel. Pôjde výhradne o obytné vozidlá.
Osobné autá budú mať naďalej určené obmedzenie 3,5 tony a zmena sa nedotkne ani elektromobilov. Dlhé diskusie reagovali na potrebu upraviť legislatívu, vzhľadom na neustále vylepšovanie obytných vozidiel. Postupne pribúdajú rôzne prvky, ktorými výrobcovia chcú zlepšiť komfort majiteľom karavanov a napríklad zväčšujú nádrž na vodu či odpad.
Modernizácia zapríčiňuje aj celkový rast hmotnosti vozidla, preto boli vodiči obmedzovaní pri kúpe takýchto áut. Zvýšenie hmotnostnej kapacity nebude automatickou zmenou pre všetkých šoférov. Únia predpokladá, že si štáty môžu stanoviť, aby vodiči, ktorí si chcú zakúpiť vozidlá s vyšším hmotnostným limitom, podstúpili špeciálny kurz alebo test.
Povinnosť absolvovať kurz neplánujú vytýčiť pre šoférov vozidiel s alternatívnym pohonom, ak má vodič preukaz najmenej dva roky.
Väčšia sloboda pri výbere
Legislatívna úprava je viac-menej potvrdená, čaká sa na definitívne potvrdenie Európskym parlamentom a Radou EÚ.
Po úplnom schválení bude nasledovať postupné prijatie zmeny zákona v jednotlivých členských štátoch. Slovensko, podobne ako ďalšie krajiny, musia prispôsobiť domácu legislatívu najneskôr do roku 2030.
Vodičov tak čaká väčšia sloboda pri výbere obytných vozidiel. Nedávno sme ale upozornili o ďalších zmenách.
Skupina poslancov z KDH navrhuje, aby sa povinnosť lekárskych prehliadok pre vodičov posunula z 65 na 70 rokov. Vodiči nad 65 rokov majú v súčasnosti povinnosť absolvovať lekársku prehliadku každých päť rokov.
Ak bol vodičský preukaz vydaný pred 19. januárom 2013, prvá prehliadka musí prebehnúť najskôr dva mesiace pred 65. rokom a najneskôr dva mesiace po 65. roku života. Okrem vodičského, občianskeho a technického preukazu musia seniori nosiť aj doklad o zdravotnej spôsobilosti, ktorý nie je starší ako päť rokov.
Európska komisia ide ešte ďalej a chce zaviesť povinné hodnotenie vodičských schopností pre seniorov vo veku 70 alebo 75 rokov.
Tieto kontroly by sa mohli uskutočniť buď formou praktických testov na ceste s inštruktorom, alebo teoretickými testami pravidiel cestnej premávky.