fbpx

Vodiči, pozor: Tomuto mestu sa vyhnite, je preplnené radarmi. Z pokút zarobili už milióny

Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Dnevnik

Sú radary a kamerové úseky, z ktorých mestá a obce priamo profitujú nástrojom na zvýšenie bezpečnosti na cestách, alebo slúžia predovšetkým na naplnenie obecných pokladníc? Túto otázku si vodiči kladú pomerne často. Často sa zdá, že meracie miesta sú zámerne vyberané tak, aby sa do nich ľudia čo najčastejšie dostávali. Názorným príkladom pokutového biznisu sú Říčany v stredných Čechách, neďaleko Prahy, ktorému by sa mali vodiči vyhnúť, ak im to situácia umožní.

Priestupkov je viac, ako sa čakalo

Podnikanie s kamerovými systémami sa v Říčanoch začalo v roku 2014, keď skúšobný režim ukázal, že priestupkov bude viac, ako sa očakávalo. Následne sa počet úsekových meraní začal rýchlo zvyšovať.

„V celom správnom obvode obce Říčany je 66 funkčných meračov rýchlosti,“ uviedla pred časom pre Autosalón Martina Veletová z kancelárie starostu a dodala, že len vo februári bolo vydaných 867 správnych rozhodnutí (pokút) v celkovej hodnote viac ako 1,5 milióna korún (v prepočte takmer 60-tisíc eur).

Na pokutách zarobia „majland“

Říčany však naďalej zvyšujú počet kamier, a tak sa im darí vyberať viac peňazí na pokutách. „Za rok 2022 sa z úsekového merania vybralo 63 755 238 Kč,“ uvádza sa na webovej stránke mesta Říčany a dodáva, že počet úsekových meraní rýchlosti dosiahol sedemdesiat. V roku 2023 to bolo 74 miliónov Kč (takmer 3 milióny eur). Pre predstavu, to je desatina celkového rozpočtu mesta s 25 000 obyvateľmi.

Mesto tvrdí, že úsekové a okamžité meranie rýchlosti je najlacnejším a najefektívnejším opatrením na zvýšenie bezpečnosti. Otázkou však je, nakoľko ide len o bezpečnosť dopravy.

Dôvodom sú najmä zmluvy, ktoré má mesto uzatvorené s okolitými obcami. V týchto zmluvách sa uvádza, že príjmy z pokút uložených v súvislosti s meraním rýchlosti na území obce sú príjmom mesta Říčany. A ak náklady na prevádzku rýchlostných radarov v danom mesiaci presiahnu príjmy z pokút za priestupky spáchané na území obce, obec zaplatí časť prevádzkových nákladov prevyšujúcu príjmy z týchto pokút. Otázkou je, čo vedie starostov okolitých obcí k takýmto nevýhodným zmluvám.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie