fbpx

Voda so škoricou a trocha ryže. Ľudí v Gaze máta hlad, humanitárna pomoc kolabuje

JB 44 Deir al Balah - Palestínčania utekajú počas pozemnej ofenzívy izraelskej armády v centrálnom pásme Gazy, pričom smerujú južne cez mesto Deir al Balah, na juhu pásma Gazy 5. januára 2024. FOTO TASR/AP

Matky nemôžu dojčiť deti, pretože sú samé podvyživené a nemajú materské mlieko. Deti sa budia v noci na hlad. Pijú špinavú vodu, pretože iná nie je. Každý deň je bojom o prežitie. Ak ich nezabijú bomby, zomrú od hladu, obávajú sa mnohí v Pásme Gazy, píše izraelský denník Haarec. V posledných dňoch je na pokraji kolapsu aj distribúcia humanitárnej pomoci.

„Stále som hladná. Kručí mi v žalúdku, trpím slabosťou, bolesťami hlavy a niekedy aj závratmi. Jem veľmi málo, pretože sa o to málo, čo máme, musíme deliť,“ popísala 26-ročná Maha, ktorá pred vojnou žila v Gaze, odkiaľ utiekla s rodičmi, starými rodičmi, tromi bratmi a ich rodinami do Rafáhu.

„Nedá sa tu kúpiť nič, z čoho by sme si mohli navariť. A humanitárna pomoc? Tento týždeň sme dostali dve plechovky fazule. Je nás 22,“ dodala.

„Vonku na ohni z vetiev ohrejem vodu a pridám nejaké korenie. Zostala ale už len škorica, muškátový oriešok a čaj. Tak s bratmi zažívame dni, kedy nie je vôbec žiadne jedlo. Pijeme čaj, ale bez cukru, ten nemáme,“ popísala. „Počítame každú omrvinku. Žiadnu porciu nezjeme naraz, ale rozdelíme ju na dve a polovicu schováme,“ dodala.

38-ročná matka troch detí, ktorá tiež kvôli vojne utiekla z Gazy do Rafáhu, tiež popísala, že dospelí aj deti zažívajú celé dni hlad. „Voda, ktorú pijú, nie je čistá, nesprchujú sa, takže ich svrbí koža. Každým dňom sa to zhoršuje,“ uviedla Alham. Podľa nej bola v novembri ešte situácia znesiteľná, dala sa zohnať múka a ryža. Teraz už sú úplne závislí na potravinách od humanitárnych organizácií.

„Celý deň myslím len na to, ako zohnať deťom jedlo. A keď už zoženiem napríklad trochu ryže, nemám čistú vodu na jej uvarenie. Naposledy som ryžu varila asi pred troma týždňami a na každé z detí vyšli len štyri lyžice,“ popísala.

Deti už zabudli, ako chutí mlieko alebo mäso. Ani na chlieb nemá cenu myslieť. Manžel s deťmi chodí hľadať, kde sa rozdáva jedlo, a prinesie len zopár balíčkov sušienok či chalvu.

„Synovec má štyri mesiace, jeho matka ho pred vojnou dojčila. Teraz už nemôže, sama dosť nepije a neje, nemá žiadne ovocie ani zeleninu, takže jej telo prestalo produkovať mlieko. Dieťa má hlad a neustále plače,“ popísala Alham.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie