Vo veku 94 rokov zomrel obľúbený herec z Teórie veľkého tresku. Odišiel rok po tom, čo mu zomrela manželka

Reklama
Na snímke Bob Newhart pri natáčaní seriálu Teória veľkého tresku. Zdroj: X/Keith Dever

Nielen seriálový a komediálny svet smúti. Vo štvrtok zomrel herec, ktorý stvárnil jednu z populárnych postáv v seriáli Teória veľkého tresku. Bob Newhart mal úctyhodných 94 rokov.

Známy herec a komik Bob Newhart zomrel vo štvrtok vo veku 94 rokov. Správu oznámil jeho agent Jerry Digney. Podľa časopisu People herec zomrel vo svojom dome v Los Angeles po sérii krátkych ochorení. Odišiel tak rok po tom, čo mu zomrela milovaná manželka Ginnie,

Newhart bol známy svojím suchým humorom. Začínal ako stand-up komik, neskôr prešiel na hereckú dráhu v televízii a filme. Získal množstvo ocenení vrátane troch cien Grammy, ceny Emmy, Zlatého glóbusu a Ceny Marka Twaina za americký humor.

Zbohom profesor Protón

V šoubiznise pôsobil viac ako 60 rokov. Na stanici CBS si ho televízni diváci zamilovali v sitkomoch The Bob Newhart Show a Newhart. Slovenskí televízni diváci si ho však pravdepodobne najviac pamätajú z populárneho sitcomu Teória veľkého tresku, kde stvárnil úlohu profesora Protóna, za ktorú v roku 2013 získal cenu Emmy.

„V detstve mi seriál Bob Newhart Show poskytol nespočetné hodiny zábavy. Bola to jedna z mojich prvých skúseností s umením sitkomu. Keď som s ním mohol pracovať na seriáli Teória veľkého tresku, bol to pre mňa splnený sen. Bol bez námahy profesionálny, vyrovnaný, vtipný a neuveriteľne prístupný. Pracovať s Bobom znamenalo byť v prítomnosti skutočnej komediálnej legendy,“ spomína na svojho bývalého kolegu Mayim Bialik, ktorá hrá Amy.

Počas kariéry účinkoval v približne 20 filmoch vrátane Hlava-22 (1970), Svadba naruby (1997) či Vianočný škriatok (2003), pričom išlo zväčša o komediálne úlohy. Zahral si tiež aj vo filmoch Pravá blondínka 2, Zúfalé manželky či Námorná vyšetrovacia služba. Dlhé roky pôsobil aj ako stand-up komik.

Pracoval ako účtovník

Newhart sa narodil 5. septembra 1929 na predmestí Chicaga v štáte Illinois. Študoval obchodný manažment, potom ho povolali do armády a slúžil v kórejskej vojne.

Pôvodne ho šoubiznis vôbec nezaujímal a pracoval ako účtovník. S priateľom sa počas únavnej práce zabávali žartovnými telefonátmi a neskôr predali rozhlasovej stanici rozhlasovú reláciu. V roku 1959 ho ďalší priateľ predstavil manažérovi spoločnosti Warner Bros, s ktorým podpísal zmluvu. Zo dňa na deň sa stal senzáciou. Podľa webovej stránky Hollywood Reporter sa z komediálneho albumu Boba Newharta Buttonhead predalo 1,5 milióna kópií.

„Keď som začínal so stand-upom, pamätám si len zvuk smiechu. Je to jeden z najúžasnejších zvukov na svete,“ citoval Newharta denník Guardian.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie