Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu slovenský architekt Ján Miloslav Bahna. V spoluautorstve vydal knihu Vily nad Bratislavou, za čo získal ocenenie Bratislavská čučoriedka. Bol známym predovšetkým tým, že sa podpísal pod množstvom stavieb najviac v Bratislave.
O tejto smutnej správe informoval jeho syn Miloslav Bahna. Povesť priekopníka slovenskej postmoderny si získal v polovici 80. rokov 20. storočia, keď sa zrealizoval jeho projekt Obchodného domu v bratislavskom Ružinove (1984). Naprojektoval aj Dom odievania na Námestí SNP v Bratislave (1985) a zrekonštruoval bratislavské objekty obchodný dom Pionier (1994) a kino Metropol (1996).
Ocenenia za tvorbu
Za centrálu Všeobecnej úverovej banky (VÚB) na Mlynských nivách v Bratislave (1996) získal kolektív autorov z AA ateliéru architektúry v roku 1997 najvyššie ocenenie v tvorbe slovenských architektov, Cenu Dušana Jurkoviča.
Získal tiež ocenenie Bratislavská čučoriedka, ktorú si architekt prevzal v roku 2006. V roku 2012 vydal v spoluautorstve knihu Vily nad Bratislavou.
Bahna sa narodil 8. apríla 1944 v Pukanci v okrese Levice. Patril k strednej generácii slovenských architektov, ktorý v práci aplikoval nové podnety zo svetovej architektúry. Na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave vychoval desiatky mladých architektov. Patril medzi zakladajúcich členov Spolku architektov Slovenska (SAS) a Slovenskej komory architektov. Pôsobil ako viceprezident SAS pre Bratislavu, od novembra 2008 bol aj prezidentom SAS.
Vyštudoval architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave (1967) a v roku 1970 na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave u profesorov Jozefa Lacka a Vojtecha Vilhana.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)