Vo štvrtok začne najväčší protest farmárov. Po celom Slovensku sa môžu tvoriť dlhé kolóny

Reklama
Na snímke farmári pomalou jazdou v traktoroch prešli z Levíc do Tlmáč a späť, 19. februára 2024 v Tlmačoch. Do protestu farmárov sa v Leviciach zapojilo množstvo malých farmárov so svojimi traktormi. Cieľom protestu je poukázať na problémy malých farmárov. Na snímke protest farmárov v Tlmačoch. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Najväčší protest poľnohospodárov bude prebiehať vo štvrtok 22. februára na 37 miestach. Mestá a aj hraničné priechody obsadia traktory a ďalšia technika. Protest je zameraný proti zavedeným či pripravovaným pravidlám Európskej únie.

Na cesty plánuje vyjsť až 4-tisíc poľnohospodárov s 2 200 kusmi techniky. Tí majú hlavne štyri požiadavky – menej byrokracie, odkomunikovanie zelených cieľov, vyriešenie obchodných podmienok s inými krajinami a vyplatenie priamych platieb za rok 2023, informujú noviny.sk.

Na hraničnom priechode v Holíči sa k slovenským farmárom pripoja aj ich českí a maďarskí kolegovia, informoval podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Na priechode v Trstenej sa k protestujúcim poľnohospodárom pridajú poľskí poľnohospodári, spoločne hraničný priechod zablokujú, píše TASR.

„Body sú zosúladené s krajinami Vyšehradskej 4. Pripoja sa Litva, Lotyšsko a pripojilo sa Bulharsko aj Rumunsko,“ informoval Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda SPPK.

Uvažujú o odchode z agrosektoru

Podmienky nastavené z Bruselu sú podľa protestujúcich farmárov komplikované a znechucujú natoľko, že uvažujú aj o odchode z agrosektoru. Farmár z Kamenice sa vyjadril, že ich práca pripomína skôr boj o prežitie. Tento rok musel zastaviť akýkoľvek nákup novej techniky. K tomu všetkému sa pridáva množstvo byrokracie.

„Najhoršie je, že stavy roľníkov, aj keď je nás málo sú roztrieštení a dosť ťažko sa možno aj v tejto dobe nachádza spoločný menovateľ a spoločné riešenie. Ja sa nemôžem zúčastniť jedine kvôli tomu, že už 2-3 mesiace práce máme v tom, že organizujeme konferenciu k trvale udržateľnému hospodáreniu, z konferencie budem fandiť kolegom,“ vysvetlil Bálint Pém, súkromne hospodáriaci roľník.

V pondelok 19. februára prebiehal protest, ktorý pripravilo päť organizácií, štvrtková udalosť je pod záštitou Poľnohospodárskej a potravinovej komory. „Máme obavu, že tento druhý protest bude spolitizovaný,“ povedal Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva nazvalo pondelkový protest „pomýleným“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie