fbpx

Čoraz viac mladých mužov priťahuje mníšsky život. Láka ich skoré vstávanie, tvrdá práca a disciplína

Mnísi vstávajú o šiestej, pomodlia sa a raňajkujú. Potom sa starajú o ovce, vyrábajú sviečky a riešia administratívne úlohy. . Zdroj: X/keskisuomalainen

Vstávať skoro ráno, tvrdo pracovať a dodržiavať prísnu disciplínu – to sú sny mnohých mladých mužov vo Fínsku, čo prekvapuje expertov aj kňazov. 

V krajine známej svojou sekularizáciou a progresívnym myslením sa v posledných rokoch stále viac mladých mužov obracia k kresťanstvu a konzervativizmu. V juhovýchodnej časti Fínska sa nachádza kláštor Valamo, patriaci pod pravoslávnu cirkev. Dlhý čas sa tu bratstvo skladalo len z desiatich členov, no nedávno sa ich počet takmer zdvojnásobil a teraz je ich už osemnásť. Informuje epochtimes.cz.

„Na začiatku som bola k tomuto fenoménu naozaj skeptická,“ vyjadrila sa odborníčka na praktickú teológiu Kati Tervová Niemelaová z Východofínskej univerzity. Výsledky prieskumov však ukazujú na rastúci záujem mladých Fínov o náboženstvo.

Pozemský stres

V oslnivo bielom kláštore vo Valame začína deň za úsvitu. Mnísi vstávajú o šiestej, pomodlia sa a raňajkujú.

Potom sa starajú o ovce, vyrábajú sviečky a riešia administratívne úlohy. Ich rozvrh ostáva nezmenený už po stáročia.

„Zlomovým bodom bola pandémia covidu-19,“ povedal archimandrita Michael. Podľa neho je súčasný postoj mladých mužov ovplyvnený neistotou doby.

„Ľudia hľadajú stabilitu, niečo, o čo sa môžu oprieť,“ dodáva. Pravidelne dostáva e-maily od mužov vo veku 15 až 25 rokov, ktorí chcú diskutovať o viere a možnom vstupe do kláštora.

Vo vnútri starého kostola, kde drevené steny zdobia ikony a náboženské obrazy, otec Štefan hovorí, že „vždy vedel, že sa jedného dňa stane mníchom“. Má 23 rokov.

Ešte pred dvoma rokmi sa potýkal s každodennými problémami svetského života. Ako zadlžený študent sa obával rastúcich cien a hľadal svoje miesto v spoločnosti.

„Potom prišla vojna na Ukrajine, ktorá situáciu ešte zhoršila. Môj vstup do kláštora odstránil všetok pozemský stres,“ uzatvára.

K evanjelicko-luteránskej cirkvi sa hlási približne 63 percent z 5,5 milióna obyvateľov Fínska, zatiaľ čo iba jedno percento patrí pravoslávnej cirkvi, ktorá sa podriaduje konštantínopolskému patriarchovi.

Podľa Kati Tervovej Niemelaovej mladých mužov priťahuje konzervatívne náboženské usporiadanie v ortodoxných kláštoroch.

Tento záujem tiež odráža istú opozíciu voči evanjelicko-luteránskej cirkvi, ktorá podporuje rastúci počet manželstiev medzi jednopohlavnými pármi.

Niektorí mladí muži sú inšpirovaní influencermi, ako je Andrew Tate, ktorý je známy svojimi kontroverznými názormi a oslavovaním kultu „alfa samca“.

„Tento trend môžeme vidieť aj v iných krajinách,“ povedala Tervová Niemelaová. „Mladí muži nachádzajú v kresťanstve podporu svojho mužstva v spoločnosti, ktorá podľa nich túto vlastnosť nedoceňuje,“ dodala profesorka.

Fínske ženy sú na tom naopak

Naopak, mladé Fínky sa silno hlásia k liberálnym hodnotám.

„Existuje oveľa viac mužov, ktorí od žien očakávajú, že sa budú správať ako tradičné ženy, než žien, ktoré by chceli túto rolu prijať,“ tvrdí odborníčka.

Dvadsaťdeväťročný Rafael, oblečený v čiernej sutane a s dlhými zapletenými vlasmi zakrytými tradičnou čelenkou, si vybral duchovný život vo Valame pred šiestimi rokmi po získaní diplomu z filozofie.

„Mal som veľmi konvenčnú luteránsku výchovu. Chodili sme do kostola maximálne dvakrát ročne, takže sme neboli nijako zvlášť veriaci. Na strednej škole som bol dokonca rebel a považoval sa za ateistu,“ hovorí mních.

Avšak tvárou v tvár veľkým životným otázkam našiel Rafael útočisko v náboženstve a starých tradíciách.

„Cirkevní otcovia odpovedali na moje otázky veľmi dobre. Najmä pravoslávna cirkev mi ponúkla najzrozumiteľnejšie odpovede zo všetkých kresťanských cirkví,“ uzatvára brat Rafael.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie