V sobotu 5. októbra 2024 pristál na letisku v Bratislave slovenský vládny špeciál, ktorý evakuoval slovenských občanov z Libanonu. Na palube sa nachádzalo 46 osôb, z toho 25 občanov Slovenskej republiky. Ďalších 44 ľudí, medzi nimi deväť Slovákov, je stále na ceste a očakáva sa, že priletia ďalším letom v najbližších dňoch. Píše o tom agentúra TASR.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po pristátí poskytol bližšie informácie o priebehu evakuácie a zdôraznil, že celá operácia prebehla v dvoch etapách. Prvá fáza spočívala v prevoze občanov vojenským špeciálom z Libanonu na Cyprus, konkrétne do Larnaky. Druhá fáza bola zrealizovaná špeciálom ministerstva vnútra, ktorý previezol evakuovaných z Cyperskej Larnaky späť na Slovensko.
Medzinárodná spolupráca a pomoc ďalším krajinám
Blanár zdôraznil, že evakuačná operácia nebola zameraná len na pomoc slovenským občanom. Slovensko poskytlo evakuačnú pomoc aj ďalším deviatim krajinám, čím sa stalo súčasťou širšej medzinárodnej iniciatívy. Na zastupiteľskom úrade v Bejrúte zostali len traja zamestnanci, ktorí sa naďalej starajú o slovenské záležitosti v regióne. Ostatní pracovníci úradu, spolu so svojimi rodinami, sa vrátili späť na Slovensko.
Evakuácia bola zrealizovaná na základe spolupráce medzi viacerými krajinami vrátane Libanonu, Cypru a Slovenska. Operácia prebehla bez väčších komplikácií a plánuje sa ešte jeden let, ktorý dopraví zvyšných evakuovaných späť do Bratislavy.
Náklady na evakuáciu a financovanie
Slovensko bude financovať evakuáciu aj vďaka mechanizmu civilnej obrany Európskej únie. Tento mechanizmus umožní Slovensku získať späť až 75 % z celkových nákladov spojených s evakuačnou operáciou. Tento model spolupráce v rámci EÚ je kľúčový pre to, aby krajiny mohli rýchlo a efektívne reagovať na krízové situácie, ktoré si vyžadujú evakuáciu občanov z rizikových oblastí.