„Na základe výzvy zasadlo predsedníctvo hnutia Sme rodina (per rollam), na ktorom sa rozhodlo, že v druhom kole prezidentských volieb podporí hnutie kandidáta Petra Pellegriniho,“ uviedli z hnutia.
Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Druhé kolo volieb prezidenta bude v sobotu (6. 4.). O prezidentský palác zabojujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini.
Kubiš bude voliť Pellegriniho
Neúspešný kandidát Ján Kubiš dá v druhom kole prezidentských volieb svoj hlas Petrovi Pellegrinimu. Svojich voličov zároveň vyzval, aby išli k voľbám a rozhodli sa, koho voliť podľa svojho vedomia a svedomia. Vie, že sú medzi nimi aj prívrženci Pellegriniho, aj Ivana Korčoka. Informoval o tom Kubiš, ktorý kandidoval v prvom kole prezidentských volieb, do druhého nepostúpil.
Prezidentom bude podľa Kubiša napokon človek z jedného či druhého politického tábora. Rozkol v spoločnosti sa tak bude skôr prehlbovať než zmierňovať, myslí si. „Tým, že sa v prvom kole prezidentských volieb občania SR rozhodli voliť podľa svojich politických preferencií, posunuli do druhého kola dvoch straníckych kandidátov – jedného z vládneho tábora a druhého s jednomyseľnou podporou opozície. Je to ich legitímne rozhodnutie, ktoré rešpektujem,“ skonštatoval Kubiš.
Pri podpore jedného z kandidátov zvažoval najmä riziká, ktoré voľba môže priniesť. Poukázal na to, že Pellegrini sa vyslovuje za spoluprácu s vládou, voči ktorej má mnohé výhrady. Zároveň však zdôrazňuje aj niektoré Pellegriniho postoje, ktoré Kubišovi dávajú nádej do budúcnosti.
„Je prívržencom nášho súčasného zahranično-politického a bezpečnostného smerovania, založeného na zodpovednom členstve v EÚ a NATO. Takisto sa vyjadril, že nebude udeľovať milosti za majetkové trestné činy či korupciu,“ poznamenal Kubiš. Dúfa, že ak bude Pellegrini zvolený, zasadí sa aj za slobodu médií a ochranu novinárov, za rôznorodosť kultúry, a bude podporovať rozpočtovú zodpovednosť.
Korčok má podľa Kubiša mnohé názory, s ktorými súhlasí, a má aj víziu budúcnosti Slovenska, ktorá mu je blízka. „Zároveň však vidím aj mnohé, až systémové riziká. Vyjadruje sa, že hlava štátu má byť protiváhou vláde, čo podľa mňa nemá oporu v ústave,“ skonštatoval neúspešný kandidát. Obáva sa, že by z prezidentského úradu tak mohlo vzniknúť druhé centrum moci.
„Zaregistroval som aj hlasy významných podporovateľov pána Korčoka, aby sa prezident, a nie predseda vlády zúčastňoval na vrcholných rokovaniach EÚ, ktoré sa konajú na exekutívnej úrovni. Tie síce pán Korčok odmietol, ale takisto hovoria o nastavení síl, ktoré ho podporujú,“ uviedol Kubiš. Znepokojujú ho vyjadrenia, ktoré považujú zachovanie možnosti veta členských štátov Európskej únie za zastarané.