Vláda schválila zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. Takto sa zmení

Reklama
Na snímke uprostred zľava podpredseda vlády, minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas výjazdového rokovania vlády v Dolnej Krupej, okres Trnava 24. apríla 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Vláda podľa Fica schválila návrh zákona prakticky bez pripomienok, ocenil v tejto súvislosti zhodu v koalícii, ktorej predchádzala intenzívna debata. Zopakoval, že súčasný RTVS potrebuje zmenu, rovnako tak jej vedenie. Primárnym argumentom je pre premiéra neobjektívnosť RTVS, ktorá je „v permanentnom boji s vládou“, a tým aj porušenie práva občanov na objektívne informácie. „Toto je aj reakcia na žiadosti voličov koalície, ktorí nás žiadajú, aby sme s RTVS už konečne niečo urobili,“ vyhlásil premiér.

Zdôraznil, že návrh prejde v parlamente riadnym legislatívnym procesom. „Nepôjde o skrátené konanie,“ zdôraznil. Predpokladá, že do 15 dní by parlament mohol návrh prerokovať v prvom čítaní, samotný zákon by Národná rada SR podľa jeho slov mala schvaľovať na júnovom rokovaní.

Vytvára novú verejnoprávnu vysielaciu inštitúciu

Novým zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) vzniká nová verejnoprávna vysielacia inštitúcia. Po stredajšom rokovaní vlády, ktorá schválila legislatívny návrh z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR to uviedla šéfka rezortu Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

„Nový názov deklaruje jednoznačný štátotvorný charakter verejnoprávneho vysielateľa,“ upozornila ministerka. Uistila, že zákon rešpektuje ustanovenia prijatého Európskeho aktu o slobode médií. „Jednotlivé záležitosti sme zakomponovali do legislatívy,“ dodala.

V rámci zásadných zmien, ktoré zákon prináša pri kreovaní orgánov telerozhlasu, vysvetlila, že proces voľby nového riaditeľa sa vracia k predchádzajúcej praxi, keď sa v prostredí rady volili šéfovia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu pred spojením oboch inštitúcií.

Pri kreovaní novej deväťčlennej rady zvýraznila fakt, že MK je ústredným orgánom štátnej správy v oblasti médií a audiovízie. „Je preto logické, že bude vstupovať do tohto procesu,“ uviedla. Počet členov rady bol podľa jej slov diskutovanou témou v koalícii, výsledok označila za kompromis. Upozornila, že členmi rady budú len odborníci v oblastiach televízneho a rozhlasového vysielania, práva, ekonomiky a informačných technológií. Od zmien očakáva okrem iného zvýšenú objektivitu spravodajstva, „ktoré sa nebude prikláňať na jednu stranu“.

KDH: Zmeny v RTVS znamenajú násilné ovládnutie média úzkou skupinou ľudí

Schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) znamená účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium. V reakcii na vládou schválený návrh zákona, prinášajúci zmeny v RTVS, to uviedlo opozičné KDH.

„To, čo sa deje cez tento zákon o STVR, je násilné ovládnutie telerozhlasu úzkou skupinou ľudí – pričom RTVS patrí nám všetkým. Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší,“ zdôraznil poslanec KDH a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko.

Tvrdí zároveň, že tento krok bol „poslednou kvapkou“ a kresťanskí demokrati sa pridajú k iniciatíve na odvolanie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie