Vláda chce riešiť drahé hypotéky, v hre sú daňové úľavy. Rozpočet to môže stáť stovky miliónov

Reklama
Na snímke minster životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) po skončení 3. schôdze vlády SR 8. novembra 2023 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Návrh riešenia vysokých úrokov pri hypotekárnych úveroch má svoje rácio, musí sa však kvantifikovať a ešte prediskutovať. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Rovnako naznačil, že riešenie je založené na podpore daňovej bonifikácie, resp. znížení daňového zaťaženia.

„Vo všeobecnosti však platí, že v prípade hypoték navrhované opatrenia pomôžu ľuďom s refixáciou, a to aj za rok 2023. MF SR zároveň pripravilo riešenie aj pri hypotékach pre mladých,“ uviedol tlačový odbor rezortu financií s tým, že konkrétne riešenia pomoci s vysokými splátkami hypoték budú prezentovať s ostatnými opatreniami rozpočtu až po schválení Programového vyhlásenia vlády SR.

Podľa ministra financií štát chce pomôcť aj mladým ľuďom, aby si mohli zobrať úver na ich nové bývanie za zvýhodnených podmienok.

Kišš: Riešenie hypoték nás môže stáť stovky mil. eur, Fico problém nafukuje

Bonifikácia aj 1 % výšky hypotekárneho úveru by podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) stála štát cez 400 miliónov eur ročne. Je to zhruba cena jednej stredne veľkej nemocnice. Upozornil na to opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Štefan Kišš (PS).

Reagoval tak na tému pomoci s rastúcimi splátkami za hypotéky, ktorú v stredu riešila vláda. Vzala na vedomie informatívny materiál ministerstva financií, jeho znenie zatiaľ nebolo zverejnené. O bonifikácii úrokov hypoték dlhodobo hovorí najsilnejšia vládna strana Smer-SD.

„Zaplatiť taký vysoký účet by pravdepodobne nepomohol ani bankový odvod. V takom prípade by sa na zvyšok skladali daňovníci, vrátane tých, ktorí sami nehnuteľnosť nevlastnia. Toto neznie ako spravodlivosť a sociálna solidarita,“ vyhlásil Kišš.

Pripomenul, že riziko nesplácania úverov sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) týka len približne 1 %, teda 3500 hypoték. To sa nevymyká dlhodobému trendu. Naopak, podiel nesplácaných úverov je najnižšie za ostatných 20 rokov. „Obzvlášť v situácii, kedy si musíme opatrne vyberať, na čo budeme míňať, je takýto návrh neprijateľný,“ doplnil poslanec.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie