Vláda hľadá možnosti na konsolidáciu verejných financií. Vraj je štátna kasa v zlom stave, a preto je nutné realizovať nepopulárne opatrenia, ktoré by sa dotkli peňaženiek bežných ľudí.
Vláda potrebuje získať stámilióny eur do štátnej kasy, aby sa podarila zrealizovať konsolidácia financií. Len pred pár dňami začala uvažovať o nápade vydať štátne dlhopisy pre ľudí, kde by v prípade úspešnosti získala okolo 250 miliónov eur, píše denník N.
Úprava niektorých súčasných opatrení by znížila verejné výdavky o približne 1,3 miliardy eur. Mohlo by sa to týkať zrušenia 13. a rodičovských penzií, úpravy prídavkov na dieťa, ako aj zmeny automatickej valorizácie miezd v štátnej sfére.
Konsolidačné úsilie vlády
Minister financií Ladislav Kamenický sa snaží s kolegami priniesť riešenia na ozdravenie financií. Podľa Európskej únie je ich stav najhorší, pričom nás Brusel tlačí do konsolidácie verejných peňazí, píšu Aktuality.
So zlepšením tejto nepriaznivej situácie sa šéf rezortu financií zatiaľ komplexne nepopasoval, na verejnosť prenikajú iba čiastkové návrhy. Týkajú sa hlavne príjmovej oblasti, čo by v konečnom dôsledku zdvihlo dane a odvody bežným obyvateľom.
Ekonómovia prišli s odporúčaniami pre vládu, aby sa sústredila nielen na príjmy, ale tiež na rozpočtové výdavky. „Všetky prezentované predbežné návrhy sú iba snahou ukázať konsolidačné úsilie vlády. Daň zo sladených nápojov alebo nové pásmo takzvanej milionárskej dane z príjmu fyzických osôb, ktoré boli vo vládnych víziách navrhnuté, sú len parciálnym riešením konsolidačného balíčka s pomerne nízkym vplyvom na predpokladaný objem deficitu verejných financií Slovenskej republiky,“ tvrdí Ľuboš Pavelka z Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity.
Pokiaľ nechce Ficova vláda realizovať len pro forma opatrenia na toľko spomínanú konsolidáciu financií, obísť by nemala ani svoje výdavky.
„Ak chceme skutočne zmeniť trajektóriu vládneho dlhu smerom k dlhodobej udržateľnosti, tak rozpočet na budúci rok by čisto na výdavkovej strane mal byť zoštíhlený aspoň o 1,6 miliardy eur, teda približne o 1,2 percenta hrubého domáceho produktu. A to za predpokladu, ak by sa zvýšili príjmy o minimálne 1,2 miliardy eur. Pokiaľ by sa to na strane príjmov naplniť nepodarilo, potreba výdavkovej konsolidácie by bola priamoúmerne vyššia,“ dopĺňa analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Udržateľnosť slovenských verejných financií
(Článok pokračuje na ďalšej strane)