fbpx

Vláda ponúka študentom štipendium až 16 500 eur. Má to však háčik

Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/freepik

Rezort školstva týmto cieli najmä na na maturantov. Chce zaistiť, aby neodchádzali do zahraničia. Formou štipendia sa ich snaží motivovať pre štúdium odborov, ktorých absolventov je trhu práce nedostatok.

Pred ukončením bakalárskeho štúdia môžu študenti na nedostatkových odboroch získať viac ako 16-tisíc eur vo forme štedrého štipendia. Medzi tieto odbory patria učiteľstvo, ošetrovateľstvo, strojárstvo a informatika, kde nám chýba veľa pracovníkov, informuje portál startitup.sk.

Kompletný zoznam odborov nájdete na webovej stránke ministerstva.

Podľa webu noviny.sk bude vyplácané priebežne. Získať ho môže 400 študentov. Avizoval to minister školstva Tomáš Drucker na tlačovej konferencii 26. marca, kde predstavil viaceré opatrenia pre zatraktívnenie slovenského vysokého školstva, zabránenie odlevu mozgov do zahraničia a zabezpečenie dostatku kvalifikovanej pracovnej sily v krajine.

„Slovensko dlhodobo eviduje nedostatok zamestnancov v niektorých pracovných odvetviach, či už budeme hovoriť o ošetrovateľstve, učiteľstve, v automobilovom priemysle, informatike, strojárenstve aj ten známy problém s nedostatkom odborníkov v jadrovej energetike,“ zdôraznil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Štipendiá sú preto podľa neho motiváciou.

Za štúdium z domu 300 eur

Štát už študentom mesačne platí 300 eur za to, že sa rozhodli študovať doma. V súčasnosti rezort školstva skúma rôzne metódy, ktoré by motivovali mladých ľudí venovať sa štúdiu nedostatkových odborov. Na trhu práce majú veľký význam.

„Je to jeden z nástrojov, ako môžeme motivovať študentov, aby išli študovať. Časť dostanú za prvý ročník, časť za druhý a najväčšiu časť za ukončenie tretieho ročníka,“ vysvetlil Drucker.

Slovenských študentov však stále viac láka štúdium v zahraničí. Analytik Róbert Chovanculiak poukázal na to, že štipendiá prilákajú hlavne tých študentov, ktorí by si tieto odbory vybrali aj bez nich.

„Čo taktiež nevie garantovať, že keď tí študenti doštudujú, aj ostanú na Slovensku a či budú aj pracovať v tých odboroch, ktoré budú potrebné,“ upozorňuje analytik.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie