Ako informuje Denník N, cieľom zrušenia špeciálnej prokuratúry podľa opozície je zahladenie káuz okolo poslanca Tibora Gašpara a podpredsedu parlamentu Petra Žigu. Špecializovaný trestný súd však doteraz zostáva. Nikto netuší, ako na spomínané zmeny zareaguje Európska komisia. V prípade, že by sa preukázali nejaké porušenia princípov právneho štátu, môže siahnuť Slovensku na eurofondy.
Samotný premiér sa po rokovaní vlády vyjadril, že „zlo v podobe Lipšica musí skončiť“. Podľa neho sa Úrad špeciálnej prokuratúry nedá opraviť a tak ho celý súčasná vláda zruší. Prokuratúra vraj prispievala k porušovaniu ľudských práv. Tento krok schvaľujú aj mnohí koaliční poslanci, vrátane ministra spravodlivosti Borisa Suska zo Smeru. Podľa súčasnej vlády je Lipšic zaujatý a z toho pramení, že sú zaujatí aj jeho podriadení, pretože chcú rozhodovať tak, aby bol on spokojný.
Porušuje vláda ústavu?
Odstavení policajti NAKA majú spätne prísť o status chránených oznamovateľov. Advokát Peter Kubina preto Novelu považuje za protiústavnú.
„Zverejnený návrh novely zákona o ochrane oznamovateľov je v rozpore s ústavou, pretože je retroaktívny a mení pravidlá hry počas hry a pod rúškom zákona zasahuje do konkrétnych individuálnych prípadov a súdnych rozhodnutí, s ktorými sa súčasná moc nedokáže zákonným spôsobom vysporiadať,“ napísal na Facebooku Kubina s tým, že je aj v rozpore s právom Európskej únie, keď z ochrany vylučuj policajtov.
„Keď nevedia konať podľa zákona a kvôli tomu prehrávajú na súdoch, tak si ten zákon jednoducho zmenia. Je to ako keby si uprostred hokejového zápasu tím, ktorý prehráva 3:4, zmenou vynútil zmenou pravidiel zrušenie zápasu a kontumačné víťazstvo,“ podotkol ešte Kubina.
Novela si má posvietiť aj na sadzby. Za korupciu v súčasnosti hrozilo dvanásť rokov, po novom to bude iba desať. Dolná sadzba sa zo siedmich rokov mení na tri, páchatelia tak môžu vyvieznúť iba s podmienkou. Mnohí nominanti Smeru sú pritom obvinení z korupčnej činnosti. Znižovať tresty sa budú aj pri falšovaní zmeniek.