Mohol by sa však prezentovať ako „mierotvorca“, rovnako ako to robil počas volebnej kampane.
„Orbán si tradične buduje expanzívny zahraničnopolitický naratív už prakticky od rokov 2014 až 2015. Súčasný zjavný priamy dôsledok je jeho naratív ohľadom ‚mierovej misie‘, ktorý je tiež o tom, že presadzuje svoje ekonomické záujmy a ktorý v posledných voľbách veľmi intenzívne budoval pre svoju voličskú základňu,“ povedal na webe Politico geopolitický analytik spoločnosti Red Snow Botond Feledy.
Zasiahne Brusel?
Orbánova taktika sa však môže obrátiť proti nemu. Veľvyslanci EÚ budú o Orbánovom predsedníctve a jeho nedávnych cestách rokovať na stredajšom stretnutí v Bruseli, čo je prvý náznak toho, že by predstavitelia EÚ mohli prejsť od obyčajného verejného odsúdenia ku konkrétnym krokom, ktoré by mali Budapešť skrotiť.
Podľa iného diplomata z EÚ rastú obavy z Orbána.
„Malo by byť jasné, že zastupuje iba svoju krajinu, ale namiesto toho zámerne ponechal mnoho nejasností,“ povedal diplomat.
Dodal, že po prvom týždni predsedníctva je napätie vysoké a očakáva sa, že sa bude ďalej zvyšovať, až bude 20. júla zasadať Rada pre zahraničné veci (FAC), pretože Maďarsko naďalej blokuje financovanie, ktoré má Ukrajine pomôcť získať peniaze od EÚ na nákup zbraní.
Tretí diplomat z EÚ, ktorý tiež hovoril pod podmienkou anonymity, povedal webu Politico:
„Teraz diskutujeme o tom, čo presne v stredu urobíme. Existuje veľmi jasný politický nesúhlas.“
Na prepísanie harmonogramu rotujúcich predsedníctiev a posunutie dátumu začiatku nadchádzajúceho poľského predsedníctva o niekoľko mesiacov dopredu by bola potrebná štvorpätinová väčšina v Európskej rade.
Orbán nejaví prílišné známky toho, že by chcel poslúchnuť výziev Bruselu k zdržanlivosti – či že si robí ťažkú hlavu z pokusov o ukončenie jeho predsedníctva. Naďalej plní cestovný plán, nad ktorým by zaplakala aj Taylor Swiftová – už je na ceste do Washingtonu na summit NATO, ktorý sa koná tento týždeň.