Viete, kde bolia OBLIČKY? Toto o nich musíte vedieť

Reklama
Zdroj: Unsplash/CDC, Freepik/gpointstudio, Canva

Bolesť obličiek je signálom, že tento dôležitý orgán, zodpovedný za čistenie krvi a vylučovanie odpadu z tela, môže čeliť zdravotným problémom. Rozpoznať, či bolesť pochádza z obličiek alebo z iného miesta, môže byť náročné, no jej lokalizácia, intenzita a sprievodné príznaky poskytujú dôležité indície.

Správne rozpoznanie pôvodu bolesti je kľúčové, pretože bolesť obličiek sa často zamieňa s bolesťou chrbta. Jej lokalizácia, intenzita a sprievodné príznaky poskytujú dôležité indície na stanovenie správnej diagnózy. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny bolesti obličiek, príznaky, na ktoré treba dávať pozor, a spôsoby, ako rozoznať bolesť obličiek od iných druhov bolesti.

Zároveň vám priblížime možnosti liečby, prevencie a situácie, kedy by ste mali vyhľadať lekára. Včasná reakcia na tieto symptómy môže výrazne ovplyvniť zdravie vašich obličiek a celkovú kvalitu života.

Čo je bolesť obličiek?

Obličky sa nachádzajú na oboch stranách chrbtice medzi hrudným košom a bokmi. Ich dôležitou úlohou je čistenie krvi a filtrovanie odpadu prostredníctvom moču.

Kde bolia obličky?

Bolesť obličiek zvyčajne pociťujete v oblasti chrbta, pod rebrami, po oboch stranách chrbtice. Väčšina ochorení zvyčajne postihuje len jednu obličku, takže zvyčajne môže byť bolesť len na jednej strane chrbta. Ak sú postihnuté obe obličky, bolesť sa vyskytuje na oboch stranách. Môže sa rozšíriť aj do iných oblastí, ako je napr:

  • boky,
  • horná časť brucha (brucho),
  • slabiny (vrátane mieška u mužov).

Častejšie sa vyskytuje bolesť obličiek len na jednej strane tela.

Aké sú príznaky?

Príznaky problémov s obličkami, ako sú napríklad obličkové kamene, môžu zahŕňať aj:

  • horúčka,
  • pocit nevoľnosti alebo zvracanie,
  • bolesť bokov, chrbta, slabín alebo podbruška,
  • bolesť pri močení,
  • krv v moči,
  • naliehavá potreba močiť (močenie),
  • „štrk“ alebo malé obličkové kamene v moči.

Bolesť chrbta spôsobená svalovými problémami sa zvyčajne prejavuje v dolnej časti chrbta. Bolesť spôsobenú problémami s obličkami môžete cítiť hlbšie a vyššie v chrbte, pod rebrami.

Čo spôsobuje bolesť obličiek?

Obličky odvádzajú moč do močového mechúra cez trubice nazývané „močovody“. Močový mechúr sa vyprázdňuje cez úzku trubicu nazývanú močová rúra. Problémy v ktorejkoľvek z týchto oblastí môžu spôsobiť bolesť a môžu byť spôsobené:

  • obličkové kamene
  • infekcia obličiek
  • rakovina obličiek
  • iné typy ochorení obličiek

Umiestnenie obličiek

Obličky sú orgány veľkosti päste v tvare fazule. Nachádzajú sa vzadu v strede trupu, v oblasti nazývanej bok. Sú pod spodnou časťou hrudného koša na pravej a ľavej strane chrbtice. Keď obličky bolia, zvyčajne to znamená, že s nimi nie je niečo v poriadku. Je dôležité určiť, či bolesť pochádza z obličky alebo z iného miesta.

Okolo obličky sa nachádzajú svaly, kosti a iné orgány, preto je niekedy ťažké určiť, či bolesť spôsobuje oblička alebo niečo iné. Typ a umiestnenie bolesti a akékoľvek iné príznaky môžu pomôcť poukázať na vašu obličku ako zdroj vašej bolesti.

Príčiny bolesti obličiek

Bolesť obličiek je znakom toho, že niečo postihuje jednu alebo obe obličky. Obličky môžu bolieť z týchto dôvodov:

Obličkové kamene

Obličkové kamene sa môžu vyskytnúť v jednej alebo v oboch obličkách a zvyčajne nebolia, kým neprechádzajú do trubice spájajúcej obličku a močový mechúr. Malý kameň môže prejsť bez toho, aby si ho pacienti všimli, ale keď zabolí, spôsobuje silnú ostrú bolesť, pôjde pravdepodobne o väčší kus. Môžete tiež pociťovať nevoľnosť alebo pocit na vracanie.

Pyelonefritída (infekcia obličiek)

Pyelonefritída je infekcia, ktorá sa môže vyskytnúť v jednej alebo oboch obličkách. Príčinou je infekcia močových ciest, ktorá sa rozšírila. Pyelonefritída môže mať za následok horúčku, nevoľnosť, pocit pálenia pri močení a bolesť a citlivosť boku.

Krvácanie

Krvácanie do jednej alebo oboch obličiek môže mať rôzne príčiny vrátane poranenia, infekcie a niektorých ochorení. Pravdepodobne budete mať krv v moči spolu s bolesťou brucha alebo spodnej časti chrbta.

Trombóza obličkových žíl

Pri trombóze obličkových žíl je krvná zrazenina v jednej alebo oboch obličkových žilách napojených na obličky. Ak sa zrazenina vyvíja pomaly, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky. Pri náhlom vzniku zrazeniny môžu pacienti pociťovať extrémnu bolesť v boku a bolestivosť okolo rebier.

Hydronefróza

Upchatie nazývané hydronefróza môže spôsobiť, že sa moč vráti späť a naplní jednu z obličiek vodou, čo spôsobí jej opuch. Hydronefróza zvyčajne postihuje len jednu obličku, ale v niektorých prípadoch môže postihnúť obe. Osoby trpiace týmto ochorením môžu pociťovať pretrvávajúcu tupú bolesť s občasnými záchvatmi silnej bolesti. Príznaky môžu zahŕňať aj nevoľnosť a bolestivé močenie.

Nádor alebo rakovina

Príčinou môže byť aj zhubný alebo nezhubný, nerakovinový nádor alebo rakovina obličky v jednej alebo oboch obličkách. Môže spôsobiť pocit únavy, opuch v oblasti obličiek a pretrvávajúcu bolesť v dolnej časti chrbta alebo boku.

Cysta

V jednej alebo oboch obličkách sa môže vytvoriť vrecko s tekutinou. Obličkové cysty zvyčajne nespôsobujú príznaky, ale niekedy sa cysty môžu zväčšiť a tlačiť na orgány, čo má za následok bolesť brucha. Ak cysta praskne, pacienti môžu pociťovať extrémnu bolesť v boku.

Polycystické ochorenie obličiek

Pri tomto dedičnom ochorení rastie v oboch obličkách veľa cýst, ktoré ich môžu poškodiť. Ako ochorenie postupuje a cysty rastú, môžu mať osoby trpiace týmto ochorením niekedy obdobia intenzívnej bolesti chrbta a bokov. Časté sú aj obličkové kamene, vysoký krvný tlak a krv v moči.

Aneuryzma obličkovej tepny

Pri tomto zriedkavom stave je v jednej alebo oboch obličkách malý, oslabený úsek steny tepny. Zvyčajne sa nevyskytujú žiadne príznaky. Ak sa aneuryzma roztrhne, častá je bolesť v boku.

Ateroembolické ochorenie obličiek

Ak sa z väčšej tepny odlomí plak, môže zablokovať malé tepny do niektorej z obličiek. V tom prípade sú známe príznaky ako bolesť brucha spolu s ďalšími symptómami, ako je hnačka a horúčka.

Ako rozlíšiť bolesť obličiek od bolesti chrbta

Obličky sa opierajú o svaly dolnej časti chrbta, preto môže byť ťažké rozlíšiť bolesť obličiek od bolesti dolnej časti chrbta. Ďalšie príznaky môžu často pomôcť určiť, o aký typ bolesti ide.

Pri snahe určiť, či bolesť vychádza z chrbta alebo obličiek, musia ľudia brať do úvahy:

  • umiestnenie bolesti
  • typ a intenzitu bolesti
  • všetky sprievodné príznaky

Infekcia obličiek môže spôsobiť tupú bolesť alebo bolestivosť, ktorá zostáva stabilná.

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta je veľmi častá. Podľa výskumov sa odhaduje, že 60 až 80 % dospelých niekedy počas života pocíti bolesť v dolnej časti chrbta. Bolesť chrbta vzniká v dôsledku problémov, ktoré postihujú svaly, kosti alebo nervy v chrbte.

Lokalizácia, závažnosť a sprievodné príznaky bolesti chrbta sa líšia v závislosti od príčiny.

Umiestnenie

Bolesť chrbta sa môže vyskytnúť kdekoľvek v chrbte. Väčšina ľudí však pociťuje bolesť v dolnej časti chrbta.

Typ a závažnosť bolesti

Bolesť svalov sa prejavuje ako tupá bolesť alebo bolestivosť. Určité pohyby tela môžu vyvolať alebo zhoršiť bolesť svalov, ktorej intenzita sa môže pohybovať od miernej po silnú a môže kolísať v závislosti od naťahovania. Ľudia s bolesťou nervov môžu pociťovať pálenie alebo bodanie, ktoré sa šíri do iných častí tela.

Sciatica je forma bolesti nervov, ktorá postihuje chrbát. Ischias sa u ľudí objaví, keď sa sedací nerv stlačí alebo stlačí, čo spôsobuje pálivú bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje cez zadok.

Bolesť kostí môže byť dôsledkom zlomenín stavcov alebo nepravidelného tvaru chrbtice. Tento typ bolesti prichádza náhle. Bolesť kostí sa pohybuje od stredne silnej až po silnú a zvyčajne sa zhoršuje v reakcii na pohyb.

Sprievodné príznaky

Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžu sprevádzať bolesť chrbta, patria:

  • bolesti alebo stuhnutosť pozdĺž chrbtice,
  • ostrá, bodavá bolesť v krku,
  • ťažkosti s rovným státím v dôsledku bolesti alebo svalových kŕčov,
  • ťažkosti pri chôdzi,
  • necitlivosť alebo mravčenie v chrbte, ktoré sa šíri do končatín,
  • slabosť jednej alebo oboch nôh,
  • neschopnosť vyprázdniť močový mechúr,
  • strata kontroly nad močením,
  • hnačka alebo zápcha.

Ako bolesť rozlíšiť?

Mnohí ľudia si mýlia bolesť obličiek s bolesťou chrbta. Môže to byť preto, že ľudia nechápu, kde sa obličky nachádzajú, alebo neočakávajú, že príznaky bolesti obličiek budú pociťovať ako bolesť v chrbte.

Ak pociťujete nevysvetliteľné bolesti, vždy by ste mali navštíviť svojho praktického lekára. Existujú však spôsoby, ako môžete rozlíšiť bolesť chrbta a bolesť obličiek, ktoré vám pomôžu pri diagnostike.

Ak trpíte celkovou bolesťou chrbta alebo problémami s chrbticou, tento druh bolesti budete často pociťovať v strednej a dolnej časti chrbta a môže vyžarovať aj do nôh. Naproti tomu príznaky bolesti obličiek väčšinou pociťujete vyššie na chrbte a budete mať pocit, že vychádzajú z hlbších častí vášho tela.

Veľmi časté je aj to, že bolesť obličiek je cítiť pod hrudným košom na oboch stranách chrbtice. Môže byť pociťovaná aj ako vyžarujúca bolesť v slabinách a bruchu, v blízkosti žalúdka. Niekedy si ľudia môžu bolesť obličiek zameniť aj za bolesť bedier, ale bolesť bedier je väčšinou cítiť v dolnej časti chrbta a panvy.

V závislosti od príčiny sa môžu vyskytnúť aj iné príznaky, ktoré naznačujú problém s jednou alebo oboma obličkami. Ak okrem bolesti pociťujete jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov, ide o „červenú vlajku“ a mali by ste ihneď navštíviť svojho praktického lekára:

  • krv v moči,
  • bolesť pri močení,
  • horúčka alebo zvýšená teplota,
  • bolesti alebo zimnica,
  • pocit choroby.

Prevencia bolesti obličiek

Nie vždy je možné zabrániť bolesti obličiek, pretože existuje veľa možných príčin a nie všetkým sa dá predísť. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť na podporu zdravých obličiek, ako napríklad:

  • hydratácia – väčšina ľudí potrebuje 2 až 3 litre vody denne,
  • zníženie príjmu soli – namiesto nej používajte alternatívy s nízkym obsahom soli,
  • vyhýbanie sa alkoholu,
  • vyhýbanie sa nápojom s obsahom kofeínu.

Kedy ísť k lekárovi?

Navštívte svojho lekára, ak máte pretrvávajúcu bolesť v oblasti obličiek alebo ak máte bolesť chrbta spolu s niektorým z nasledujúcich príznakov:

  • horúčka alebo zimnica,
  • nevoľnosť alebo vracanie také, že nemôžete jesť alebo piť,
  • zvláštne sfarbený moč,
  • bolesť pri močení,
  • krv v moči,
  • opakovaná naliehavá potreba močiť, ktorá je pre vás nezvyčajná,
  • výskyt pevného materiálu (obličkových kameňov) v moči,
  • celkový pocit choroby alebo letargie, ktorý nemizne.

Liečba bolesti obličiek

V závislosti od stavu, ktorý spôsobuje bolesť obličiek, ju možno budete môcť liečiť domácimi prostriedkami, liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Stavy, ako sú obličkové kamene a cysty, sa niekedy vyriešia samé.

Domáce lieky

Pitie veľkého množstva vody je jedným z hlavných spôsobov liečby menších obličkových kameňov.

Lieky

Lekár môže predpísať lieky na liečbu rôznych stavov. Medzi ne môžu patriť napr:

  • antibiotiká na pyelonefritídu alebo iné infekcie obličiek,
  • antikoagulanciá alebo lieky na prevenciu vzniku krvných zrazenín pri stavoch, ako je trombóza obličkových žíl,
  • cielené lieky proti rakovine na zastavenie rastu nádoru,
  • lieky na krvný tlak na pomoc pri polycystických ochoreniach obličiek,
  • lieky proti cholesterolu na pomoc pri ateroembolickom ochorení obličiek.

Chirurgický zákrok

V niektorých prípadoch môže byť na liečbu ochorenia obličiek potrebný chirurgický zákrok. Napríklad aneuryzma obličkovej tepny môže vyžadovať operáciu, ak sa oslabená časť steny tepny rozširuje alebo trhá.

Pomocou tenkého osvetleného mikroskopu môže chirurg vytvoriť malý rez a odstrániť cysty obličky. Pri ureteroskopii tenký teleskop prechádza cez močový mechúr až do obličky. Chirurg môže túto techniku použiť na odstránenie väčších obličkových kameňov. Ak je oblička výrazne poškodená, napríklad v dôsledku hydronefrózy alebo rakoviny, môže byť potrebné ju úplne odstrániť. Väčšine ľudí postačí zostávajúca oblička sama o sebe.

Chirurg môže tiež odstrániť len časť obličky s nádorom alebo použiť kryoterapiu na zmrazenie a zničenie samotného nádoru.

Zdroje:

medicalnewstoday.com

healthline.com

tena.co.uk

my.clevelandclinic.org

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie