O medveďoch počúvame a čítame posledné mesiace zrejme každý týždeň najmä z dôvodu, že sa stali výraznou politickou témou. Na tieto šelmy si musia dávať pozor najmä turisti, ktorí trávia čas medzi hustými stromami, no taktiež ľudia, ktorí sa chodia radi prejsť do prírody. Viete však aj to, ako sa stretu s medveďom vyhnúť?
Štátna ochrana prírody v tejto súvislosti na svojej sociálnej sieti radí, ako sa správať na miestach s výskytom medveďa hnedého. Môže pomôcť napríklad to, že si budeme viac všímať znaky jeho prítomnosti a miesta, kde sa vyskytuje jeho potrava. Medzi znaky patria stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom.
Ostražitosť najmä ráno, večer a v noci
„Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy,“ píše sa v príspevku.
Štátna ochrana prírody podotýka, že charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. V lese môžeme často vidieť rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.
Pomôže hluk
Turisti a milovníci prírody by mali byť pozorní najmä v hustom lese, na miestach, kde rastú lesné plody, pri zdochlinách alebo pri tečúcej vode. Pokiaľ by v lese bola zlá viditeľnosť, pomôže tlieskanie, pískanie alebo hlasnejší rozhovor. Medveď tak dostane možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyvarovať sa mu.
„Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla. Pamätajte, že najlepšou ochranou je prevencia. Vždy rešpektuje divokú prírodu a jej obyvateľov. Ďakujeme. Aj svojím zodpovedným správaním nám pomáhate,“ dodáva Štátna ochrana prírody.
V príspevku považujú za najlepšiu ochranu prevenciu, ktorá spočíva v rešpekte divokej prírody a jej obyvateľov.